Zahradní domky

Zahradní domek nemusí být jen kůlnou na nářadí. Může se stát místem her a dobrodružství pro vaše děti, originální noclehárnou pro letní hosty, ale i útočištěm, kde se dobře čte a spí.

Originální hobití dům je v této podobě poněkud náročnější na zemní práce

Se zahradními domky se obvykle počítá spíše pro sezonní využití, takže jejich stavba nemusí být drahá ani náročná. O to víc můžete při jejich plánování a stavbě popustit uzdu své vlastní fantazii.

Zahradní domek, postavený především s ohledem na děti

Má-li zahradní domek sloužit především jako účelný sklad, vystačíte si s jednoduchou konstrukcí z trámků a palubek, nebo můžete vybírat z bohaté nabídky hotových „skládaček“ v hobbymarketech či na internetu.

Chcete-li však domek proměnit ve skutečně originální součást života v zahradě pro vás, vaše děti či přátele, jsou možnosti takřka nekonečné. Malá zahradní chata může sloužit k dětským hrám i příjemnému rodinnému povalování po obědě, ale také jako klidná oddělená pracovna nebo noclehárna pro hosty. Pokud k vám na chalupu přijíždějí přátelé, určitě takové orginální soukromí ocení a vy se nebudete muset obávat toho, že vám návštěva při delším pobytu začne „přerůstat přes hlavu.“

Ze snů a exotických zemí

Pro stavbu originálního zahradního domku najdete dostatek inspirace nejen na internetu nebo v časopisech. Můžete se nechat ovlivnit i vaší vlastní fantazií a splněním přání vašich dětí realizovat i své vlastní dětské sny. Ve světě jsou nesmírně populární například takzvané hobití domky, inspirované knihami J. R. R. Tolkiena a filmy o Pánovi prstenů. Obvykle mají kruhový vchod a nepravidelný tvar a dál už je pak na vás, jaký materiál zvolíte, zda domek zapustíte do terénu nebo jej opatříte zelenou střechou.

Tento zahradní domek je inspirován stavbami v duchu anglických viktoriánských dob a románů

I v případě jednoduché stavby z palubek si lze vyhrát s barvami, rámy oken, využitím nejrůznějších starých dveří, kování, nepravidelných tvarů, žebříků i kombinací materiálů.
Domek může mít podobu miniaturního srubu, cirkusové maringotky, perníkové chaloupky nebo japonského pavilonu. Existují krásné minimalistické chatky z bílých prken, inspirované anglickými plážovými domky, ale i napodobeniny japonských dřevěných staveb, využívajících kromě dřeva i rohoží či proutí.

Pokud má domek sloužit jako pracovna nebo zázemí pro hosty, můžete do něj zavést i elektřinu, ale také si v něm můžete užít kouzla svícení petrolejkou a svíčkami.

Příklad jednoduchého ztvárnění interiéru, který poskytne dostatek prostor i k přespání

Má-li sloužit především k dětským hrám, je naopak bezpečnější se takovému osvětlení vyhnout a pojmout stavbu co nejjednodušeji a nejbezpečněji, aby se předešlo možným zraněním.

V interiéru lze použít zařízení, které duchu takové stavby odpovídá. Tedy například futony, rohože či ratanový nábytek. Malé zahradní království se pak může stát natolik oblíbeným místem, že se v něm dveře doslova netrhnou.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: WIKIPEDIA

 

 

Vybíráte nový zahradní domek? Desítky modelů naleznete na www.give.cz/zahradni-domky

 

Zahradní domky