Plechové střešní krytiny

Mezi materiály na střešní krytiny představuje plech osvědčenou tradici a zároveň snad nejčastější cíl inovací výrobců. Z ocelového či hliníkového plechu lze totiž vyrobit téměř cokoli.

Falcované, trapézové či vlnité plechy, ale také imitace tradičních pálených nebo betonových tašek či maloformátové šablony – to vše najdete v současném sortimentu plechových střešních krytin. Moderní varianty falcovaných střech z plechů či jiné typy plechových krytin chrání krovy novostaveb i starých chalup stejně dobře jako tradiční plechové střechy osvědčené v horských podmínkách nebo třeba na kostelních věžích. Existuje řada důvodů, proč je ocelový či hliníkový plech na střeše dobrou volbou. Mezi ty hlavní patří cena, snadnost přepravy i pokládky, poměrně jednoduchá nebo dokonce nulová údržba a pouze minimální zatížení krovu.

Tíhnete-li spíše k tradiční podobě střechy, můžete si vybrat imitaci
pálené krytiny v různých barvách (Lindab)

Náhrada eternitu

V sortimentu střešních krytin z plechu se v posledních letech stále objevují novinky či vylepšené varianty výrobků, které už mají na trhu tradici. Kromě jiného tak mají na výběr plechovou alternativu i majitelé domů, jejichž střechy dříve pokrývaly eternitové šablony. Ty lze v současné době vyměnit nejen za plastové či „zdravé“ vláknocementové krytiny, ale i za šablony z plechu, které se rovněž upevňují na dřevěné bednění.
Například Dektile 375 je maloformátová plechová krytina vyráběná nejčastěji z pozinkovaného lakovaného plechu a použitelná i jako fasádní systém. Materiálem může být i hliník, měď nebo titanzinek podle toho, kolik chcete do šablon investovat. Jde o tašky čtvercového tvaru, které se na střeše skládají na koso a vzájemně propojují systémem zámků. Krytina tvarem připomíná azbestocementové střešní šablony, a proto je dobrou volbou pro rekonstrukce staveb, jejichž součástí byly právě „eternitové“ střechy. Výrobce Dekmetal uvádí, že krytina je odolná vůči mrazu a je vhodná do všech sněhových oblastí. Díky své nízké hmotnosti je možné ji využít při rekonstrukcích bez nutnosti zesilování krovu.

U falcovaných plechů i dalších plechových krytin je možnost využití
i na fasádách staveb (Ruukki)

Nejnižší váhová kategorie

Kombinaci minimálního zatížení krovu a vysoké životnosti skýtají i krytiny z hliníku a hliníkových slitin. Při tloušťce 0,6 mm zatíží metr čtvereční hliníkové krytiny hmotností pouhých 1,9 kg a při milimetrové tloušťce plechu zatížíte krov hmotností 2,7 kilogramů na metr čtvereční.
I krytina z ocelového plechu, kterou lze považovat také za lehkou variantu, zatíží krovy dvakrát více než hliník. Pálená taška pak krovy zatěžuje dokonce osminásobkem hmotnosti oproti krytinám ze slitin hliníku.
Další výhodou tašek, šablon či profilovaných plechů z hliníku je jejich téměř neomezená výdrž, odolnost a schopnost vyrovnat se i s působením extrémních povětrnostních podmínek. Pokládka, případné opravy či dílčí výměny patří u těchto krytin rovněž k poměrně jednoduchým ať už z hlediska manipulace, nebo upevnění. Jednotlivé typy krytin bývají často vybaveny zámky či spojkami, které usnadňují montáž a zajišťují stabilitu střešního pláště.
Různé typy šablon a plechů lze pokládat na bednění i latě. Tvarů a profilů střešní krytiny z hliníkových slitin existuje celá řada, tloušťku plechu pak zvolte s ohledem sklon střechy a klimatické podmínky, v nichž bude střecha sloužit. Už zmíněnou a stále častěji vyhledávanou možností hliníkových plechů či šablon je jejich použití k opláštění odvětrávaných fasád. Pokud vám bude vyhovovat specifický vzhled tohoto materiálu, neexistuje odolnější a trvanlivější fasáda.

Plechové střechy sluší moderním lehkým dřevostavbám, ale
nahradí i tradiční falcované plechy na starých chalupách
(Ruukki)

I pro tradicionalisty

Jak už jsme zmínili, krytina z ocelových plechů zatíží konstrukci krovu zhruba dvojnásobnou hmotností oproti hliníkovým. Pořád je to ovšem vůči krovům jedna z nejšetrnějších variant a často tak lze i při kompletní opravě střechy využít původní krovy.
V případě plechů platí, že jde o téměř nezničitelnou střechu s dlouholetou zárukou a schopností obstát i v extrémních podmínkách. A platí i to, že stále širší výběr typů, tvarů, povrchových úprav a designových variant plechových krytin uspokojí zájemce, pro které by mohl plech symbolizovat příliš „technickou“ nebo levně působící střechu, která se nehodí třeba k tradiční venkovské chalupě. Šablony či profily ve tvaru i v barvě pálených tašek vás přesvědčí o opaku, stejně jako „chytré“ a poměrně snadno montovatelné moderní alternativy k falcovanému oplechování.
Mezi další výhody plechové střechy patří i to, že se snadno čistí a nedrží nečistoty, mechy a lišejníky. Krytina z plechů dobře odolává dešti i sněhu, vhodná není snad jen pro střechy zcela ploché nebo střechy s minimálním sklonem.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Plechové střešní krytiny

Plechové střešní krytiny