Obruby trávníků

Rubrika: Zahrada

Obruby a lemy ohraničují na pozemku zatravněné plochy a zabraňují prorůstání trávy do chodníků. Trávník lze oddělit nenápadně i viditelně obrubami z různých materiálů.

Z trávníkových lemů a obrubníků můžete na pozemku udělat výrazný architektonický prvek nebo je nenápadně ukrýt. Každá varianta má svoje řešení v podobě pásů či jednotlivých kusů, které zabrání nechtěnému prorůstání trávy.
Řešením z kategorie „neviditelných“ obrub jsou plastové trávníkové lemy. Prodávají se jako jednotlivé kusy zpravidla o délce jednoho metru a výšce 4,5 centimetru nebo v rolích o délce 6 až 15 metrů a výšce od 10 do 13 centimetrů.
Zejména u plastových pásů je výhodou jejich rychlá a levná montáž. Kotví se pomocí hřebů, které nakoupíte spolu s lemy. Pevné spojení pomocí bužírky a hřebu umožní vytvořit nekonečný pás. Pásy lze velmi snadno tvarovat, takže podle potřeby vytvoříte roviny i pravé úhly, ale i oblouky a kruhy. Lemy jsou odolné vůči poškození sekačkou a navíc lze díky jejich výšce nad terénem sekat trávu až k okrajům, takže už není nutné dosekávat trávník vyžínačem.
Plastové lemy nijak nepoškozuje vlhko, dobře vzdorují UV záření i mrazům a různí výrobci uvádějí délku jejich životnosti 15 až 30 let. Příznivce ekologického přístupu může potěšit i to, že si lze vybrat i lemy z recyklovaných plastů a všechny plastové obruby lze navíc v případě potřeby snadno demontovat a použít jinde.
Bytelnější alternativou „ztracených“ lemů jsou ocelové obrubníky, které se vyrábějí ze speciální flexibilní oceli, galvanizované a ošetřené antikorozním nátěrem. Tato povrchová úprava zajišťuje jejich dlouhodobou životnost v rozdílných klimatických i půdních podmínkách. Ocelové zahradní obrubníky lze ohnout do libovolného tvaru tak, aby kopírovaly tvar cesty nebo záhonu. Pro snadnější instalaci jsou některé obrubníky opatřeny bodci pro ukotvení v půdě. Jednotlivé ocelové pásy se spojují pomocí zámkovému systému.

Dřevěné obrubníky

V podobě pásů různých délek pořídíte i dřevěné obrubníky. Jde zpravidla o půlkuláče o výšce 20 až 30 centimetrů, které se prodávají v pásech o délce 150 až 250 centimetrů. Vybírat si je obvykle můžete buď ve formě neošetřeného, či impregnovaného dřeva, nebo rovnou mořené ve světlejším či tmavším odstínu.
Tyto dřevěné obrubníky mohou dělat přirozený předěl mezi travnatou plochou či záhonem a chodníkem či jinou zpevněnou plochou. Vyrábí se obvykle ze dřeva borovice nebo smrku a je vždy lepší zvolit tlakově impregnovaný výrobek, který je pak výrazně odolnější vůči působení povětrnostních podmínek, ale i proti dřevokazným houbám, vlhku a plísním.
Dřevěné obrubníky se hodí do členitějších a „divočejších“ zahrad a na pozemky doplněné dalšími výraznými prvky ze dřeva, například plotem či zídkami z palisád, zahradním nábytkem z loupané kulatiny nebo pergolou z kuláčů. Obruba tohoto typu je na rozdíl od plastových pásů výrazně viditelná a při jejím použití se nevyhnete nutnosti dosekávat trávu na okrajích vyžínačem nebo strunovou sekačkou.
Palisádové obrubníky jsou mohutnější a výraznější než lemy z půlkuláčů. Oba typy dřevěných lemů se kotví do země alespoň po třetinu jejich délky. Lemy tvořené řadou sloupků z kulatiny nebo půlkulatiny jsou navzájem propojeny drátem nebo páskou z PVC. Přestože sloupky drží díky spojovacímu drátu pohromadě, není spojení natolik pevné, aby si nešlo řetězovou palisádu přizpůsobit terénu, do kterého má být umístěna. Vždy je možnost dřevěné pásy před usazením opatřit další vrstvou ochranného nátěru. Použít lze bezbarvý nebo lazurovací lak.

Z betonu a kamene

Betonové obrubníky jsou stabilní, trvanlivé a vzhledově poměrně dominantní řešení přechodu mezi trávou či záhony a zpevněnými plochami. Nejlépe se hodí k chodníkům či plochám ze stejného materiálu (často se prodávají jako doplňkové prvky jednotlivých vzorů dlažeb), ale mohou ohraničovat i štěrkové cestičky.
Na výběr je nejen hladký nebo reliéfní povrch obrubníků, ale i různé barvy. Beton může být šedý, pískový, cihlový, červený, hnědý, šedý nebo černý. Tvar a reliéfní povrch mohou imitovat podobu dřevěných prken, pražců (i s otvory po vrutech) či trámků, pískovcových bloků, starých otlučených cihel, naskládané břidlice či dřevěné palisády. Díky kombinaci přímých, rohových a obloukových kusů je možné vytvářet také různě zalomené úseky i uzavřené tvary. Nevýhodou betonových obrubníků je kromě pracnější pokládky také jejich křehkost.
Ještě o něco více exkluzivní a nákladné řešení je použití obrubníků z kamene. Ty najdou uplatnění především v kombinaci s kamennou dlažbou ploch a chodníků a stejně jako v případě betonové dlažby je vhodné kupovat je jako doplňkový prvek ze stejného kamene, jaký byl použit k dláždění. Levnější variantou může být v tomto případě vyskládání obruby z jednotlivých sesbíraných kamenů.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem, Shutterstock

Obruby trávníků

Obruby trávníků