Posaďme se do stínu

Rubrika: Zahrada

Proč chceme mít zahradu krásnou? Aby bylo příjemné v ní pobývat. Aby chvilky odpočinku, kdy si chceme sednout s kamarády, pít kávu a povídat si, byly bezstarostné a plné pohody.

Zastíněná terasa hned u domu je oblíbeným místem pro posezení

Celou zimu netrpělivě čekáme, až se vzduch ohřeje natolik, aby se dalo být venku. A když konečně dny plné slunce přijdou, hledáme v zahradě stín, v němž bychom se před sluníčkem schovali. Vytahujeme slunečníky a markýzy, nad otevřeným posezením pod pergolou budujeme stříšku nebo sem aspoň připevníme rohož a zahradní nábytek stěhujeme pod nejbližší střechu.

Ke starému domu se mnohdy terasa nehodí a pak je nejlepší stůl a židle postavit přímo pod koruny stromů

Nechte žít staré listnáče

Nejpřirozenější stín však v zahradě poskytne strom nebo vzrostlý keř. Mnozí majitelé čerstvě koupených nemovitostí dělají velký úklid nejen v domě, ale i kolem něj a likvidují vše, co jim přijde pod ruku včetně starých dřevin. Zlikvidovat kopřivy? To ano, ale proč strom, který roste dlouhá léta? Jeho jedinou chybou však bývá, že je to listnáč. A na podzim z něho padá listí, které je nutné opakovaně shrabat. Dnes, kdy jsme zvyklí být se vším rychle hotovi, to považujeme za otravnou zdlouhavou práci. Ale uvědomme si před tím, než vezmeme do ruky pilu, že zatímco pod korunu ořešáku nebo jabloně se každý rád posadí, křesílka k právě vysazené túji si budeme dávat jen těžko.

I na houpačce se dá pít káva s kamarádkou

Posezení u domu

Další možností, kam se posadit, je zastíněné místo hned u domu. Bývá nejčastějším řešením, které je navíc i praktické, a to z několika důvodů. Míváme tu zpevněnou plochu, na níž je pohyb pohodlný, je to blízko do kuchyně i na záchod a zpravidla máme v blízkosti domu vyvedenou elektřinu, takže se dá posvítit i po západu slunce.

Ve větší zahradě můžeme postavit altán

Kam jinam se posadit?

U tradičního venkovského stavení, které má přede dveřmi dvůr, se malá kafíčka řeší na lavičce stojící na zápraží. Posezení s větší nábytkovou soupravou u zahradního krbu či grilu je pak nutné vybudovat jinde. Někdy to jde v některé navazující hospodářské části, třeba ze zrušeného chléva, kolny či stodoly. Někdy aspoň můžeme využít jednu zeď jako základ budoucího posezení. A pokud ani tato varianta nepřichází v úvahu, nezbývá než najít příhodné nerušené místo, odkud je hezký výhled do zeleně. Právě tam se bude hodit postavit pergolu, altán či letní kuchyni, kde se budeme scházet s rodinou a přáteli u stolu. Pro menší společnost respektive jednu kamarádku pak můžeme mít v zahradě třeba jen krytou houpačku. I na té se dá leccos důležitého probrat.

Tam, kde se nemůžeme spolehnout na příjemný stín, který vrhají budovy či stromy, si musíme pomoci jinak

 Soukromí najdeme ve stinném altánku

Zakryté posezení vzniklo v koutě zahrady

 

Text Martina Lžičařová

Foto Klára Baxová, Martin Mašín, Martina Lžičařová, Pavel Veselý a Shutterstock

Posaďme se do stínu