Obrubníky a nájezdy

Různé typy a tvary obrubníků, nájezdů či bezbariérových přechodových prvků jsou důležitou součástí dlážděných ploch, chodníků nebo vjezdů do garáží.

Obrubníky vymezují a ohraničují dlážděnou plochu nebo pás dlažby tvořící chodník, cestu nebo nájezdový pruh. Kromě toho, že takto ohraničená dlažba dobře vypadá, mají obrubníky i praktický význam. Zabraňují prorůstání trávy a zanášení nečistot na dlážděné plochy, usnadňují úklid vydlážděných prostranství a slouží jako přirozená a jasně viditelná hranice i při údržbě zeleně nebo při pohybu na cestách a chodnících. Také dlažbu stabilizují a zpevňují a představují důležitou oporu při případném pohybu dlaždic kvůli vlhku a mrazu. V každém případě je dobré obrubníky použít, i když nejsou nezbytné.

Praktické, stabilní a široce využitelné jsou především obrubníky a další ohraničující doplňky dlažeb vyrobené z betonu. Trvanlivé betonové výrobky lze kombinovat se zámkovou dlažbou i betonovými dlaždicemi, ale není důvod nepoužít je i s jinými materiály dlažeb včetně kamenů nebo třeba kolem štěrkových chodníků.

Jaký obrubník vybrat

Chcete-li oddělit na zahradě vegetaci od chodníků, využijete záhonový obrubník, u některých výrobců nazývaný také jako zahradní obrubník. Například zahradní obrubníky značky Diton jsou k dostání v šesti barevných kombinacích. Spojují se na pero a drážku a vybírat si můžete mezi rozměry 50 × 5 × 20 cm a 100 × 5 × 20 cm.

Několik typů zahradních obrubníků v rozměrech 100 × 5 × 25 cm nebo například v rozměru 60 × 5 × 15 a v dalších rozměrových variantách nabízí i Presbeton. Kromě odstínu přírodního betonu je můžete mít v barvě černé, hnědé, karamelové či olivové a některé typy také s reliéfním povrchem.

V obdobných rozměrech má obrubníky i firma Best v řadě Parkan, kde je na výběr barva karamelová, pískovcová, antracitová, červená či hnědá. Best uvádí, že jsou jejich obrubníky trvale impregnovány proti znečištění a pro zvýšení odolnosti povrchu proti chemickým rozmrazovacím látkám. Měly by tedy být dostatečně odolné i pro použití u předzahrádek a kolem veřejných chemicky ošetřovaných chodníků a silnic. Best a další výrobci nabízejí i rohové obrubníky a obrubníky v různých velikostech a tvarech oblouků, které se mohou u domu hodit při méně tradičním vymezování plochy kolem stromů nebo zahradních posezení.

Hloubkovou impregnaci betonu nabízí u svých výrobků i Diton. V jeho produkci najdete i několik rozměrů chodníkových obrubníků. Ty jsou zpravidla o něco silnější než obrubníky zahradní, mohou z terénu o něco výše vyčnívat a slouží především k ohraničení příjezdové cesty či k oddělení cesty od chodníku pro pěší. Lze je však použít i pro vymezení chodníků nebo k vyřešení převýšení na zahradách.

Bezpečné nájezdy

Pro bezpečné najíždění autem, ale také pro pohodlné přemísťování sekačky, zahradního traktoru nebo třeba invalidního vozíku je praktické umístit mezi obrubníky i speciální nájezdové či bezbariérové díly. Best nabízí řadu Mono, v níž najdete různě tvarované přechodové i nájezdové obrubníky v levém nebo pravém provedení. Pro vjezd do garáže a bezbariérový přechod má v sortimentu příslušné výrobky i Diton, Presbeton a další výrobci. Tyto obrubníky se zpravidla prodávají pouze v odstínu přírodního betonu.

 

text: Richard Guryča
foto: archiv firem, Shutterstock

Obrubníky a nájezdy

Obrubníky a nájezdy