Objevte překližky

Překližka má v mnoha ohledech lepší vlastnosti než dřevěný masiv. Dá se využít v konstrukcích staveb i při výrobě nábytku. Lze z ní tvořit i podlahy, obklady stěn a menší samostatné stavby.

Příklad použití překližky k vytvoření zajímavého interiéru

Překližky představují velmi zajímavý materiál, který doslova vybízí k netradičnímu dotvoření interiéru. Slušet budou především chatám a dřevostavbám, mohou však originálně doplnit i interiér staré chalupy.

Překližka se tradičně používá v nábytkářství a kromě toho ji lidé stále vnímají jako do jisté míry druhořadý materiál pro výrobu obalů či skrytých součástí stavebních konstrukcí. Řada architektů však překližku používá jako vnější konstrukční plášť exteriérů staveb a také jako zajímavý doplněk a často i dominující prvek interiéru domů včetně rekreačních obydlí. Lze ji povrchově upravit barevným nátěrem, ale můžete také nechat vyniknout její různorodou a často i velmi atraktivní kresbu.

Fólie, pryskyřice, multiplex

Překližky se vyrábí slepením několika vrstev dýh z různých druhů dřeva

Překližky vznikají slepením dřevěných dýh v několika vrstvách. Od počtu vrstev se odvíjí tloušťka překližkových desek (nejčastěji 4-25 milimetrů). Chcete-li využít překližku pro výrobu nábytku nebo dotvoření interiéru, budete nejčastěji vybírat z truhlářských překližek. Ty se vyrábějí z různých druhů dřeva, což má vliv na dekor a kresbu povrchu.

Existuje však i celá řada dalších druhů překližek. Některé z nich jsou vodovzdorné, doplněné v konstrukci hliníkovými fóliemi, pryskyřicemi, speciálními úpravami povrchu a spojované různými typy lepidel. Pro použití v obytném interiéru je velmi vhodný typ překližky nazývaný multiplex. Skládá se z mnoha vrstev dýhy a vyznačuje se pevností a u některých typů i vodovzdornou úpravou. Povrch multiplexu má vynikající kvalitu a zajímavou kresbu.

Kresbu a vzhled překližky určuje dřevo, z něhož je povrchová dýha vyrobena

Kromě nábytku a podlah se dá multiplexová překližka použít i k výrobě stolových nebo kuchyňských pracovních desek a schodišťových stupňů (vyrábí se v tloušťce až 40 milimetrů).

Překližka v exteriéru

Překližku však můžete využít jako materiál pro konstrukci i opláštění menší stavby, například dřevníku, garáže nebo domku pro hosty. Zkušenosti z některých už existujících staveb ostatně potvrzují, že vodě odolná překližka s povrchovou úpravou obstojí v exteriéru bez problémů. Staví se z ní především formou sendvičové konstrukce, složené z vnější vrstvy vodě odolné překližky na trámcích, tepelné izolace a vnitřního obložení rovněž z překližky. Odolnost překližky vůči působení povětrnostních podmínek lze zvýšit například polyuretanovým lakem.

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem, Wikipedie

Objevte překližky