Objevte kouzlo našich lázní

zpívající fontána v mariánských lázních

Zpívající fontána je vyhledávanou atrakcí Mariánských Lázní. Foto: Shutterstock

Připomeňme si alespoň část bohaté lázeňské historie, v níž nechybí ani světová prvenství. Třeba vás to inspiruje k výletu, který nemusí být jen o léčebných procedurách.

V Jáchymově byly v roce 1906 zpřístupněny první radonové lázně na světě. Léčebná voda s obsahem radioaktivního radonu je čerpána z dolu Svornost, vůbec nejstaršího evropského uranového dolu. Roku 1912 byl otevřen lázeňský hotel Radium Kurhaus, dnešní Radium Palace, který se zařadil k nejluxusnějším lázeňským domům v celé Evropě. V roce 1975 přibylo moderní sanatorium Akademik Běhounek a poté lázeňský ústav Curie.

Radon vás rozpohybuje

Koupele v minerální radonové vodě spolu s dalšími léčebnými metodami pomáhají zejména při onemocnění kloubů, periferního nervového systému a páteře, osteoporóze i při kožních chorobách. Vylepšují také stavy u nemocných cukrovkou a dnou, po úrazech či náročných operacích. Specialitou je léčba Bechtěrevovy choroby. Vedle klasických lázeňských pobytů Jáchymov nabízí spoustu wellness programů, využít lze Aquacentrum Agricola, Kneippův chodník, rehabilitační bazének, sauny, kryokabinu nebo solnou jeskyni.

architektura karlovy vary

Jako slet dortů viděl Karlovy Vary významný architekt Le Corbusier. Foto: Shutterstock

Karlovarské prameny

Naše nejznámější a nejproslulejší lázně, Karlovy Vary, vděčí za svůj vznik císaři Karlu IV. Podle pověsti je nechal vystavět v polovině 14. století poté, co se svou družinou náhodně objevil horký pramen se zázračnými léčivými účinky. Dnes mají Karlovy Vary světový prim v počtu léčivých horkých pramenů. Nejvydatnější z nich, karlovarské Vřídlo, tryská z hloubky 2 000 metrů a jeho teplota je 73 °C. Horké, ale i studené prameny pacienti využívají k pitným kúrám, koupelím a různým procedurám spojeným s léčbou onemocnění jater, slinivky, žlučníku a žlučových cest, poruch látkové výměny, diabetu, dny, obezity, parodontózy či potíží pohybového ústrojí.

Rozhledna Diana

Město obklopují lesy, a tak si z něj můžete po lesních cestách vyšlápnout na výšinu, na níž stojí rozhledna Diana. Mohutná čtyřboká cihlová stavba je vysoká 40 metrů, na vyhlídkový ochoz ve výšce 35 metrů musíte překonat 150 dřevěných schodů nebo použít výtah. Z věže uvidíte celé Karlovy Vary a údolí řek Ohře a Teplé, severně Krušné hory s Klínovcem, východně Doupovské hory a jihozápadně Slavkovský les.

léčivé masáže bahnem a peloidy

K masážím se používá léčivé bahno a peloidy. Foto: Shutterstock

Mariánky pomáhají natřikrát

Poslední tip patří Mariánským Lázním, jejichž historie se začala psát před dvěma sty lety. Klienti tu využívají léčivé účinky hned tří přírodních zdrojů: plynu, peloidů (směs bahna, rašeliny a slatiny) a minerálních vod. Ty mají velmi různorodé složení a ve formě pitné kúry, koupele či inhalace jsou prospěšné při léčbě metabolických, gynekologických, plicních nebo onkologických onemocnění, problémů trávicího a močového ústrojí atd.

Nejznámější pramen vyvěrá v pavilonu u hlavní kolonády. Jmenuje se Křížový. Název získal v polovině 18. století, kdy tepelský lékárník Damián Schulz postavil v blízkosti tehdejšího Slaného pramene vysoký kříž z tesaných trámů. Velmi slaná a silně mineralizovaná voda je vhodná pro léčení žlučníku, jater, slinivky a především proti zácpě. Lesní pramen vyvěrající v klasicistním pavilonu u Třebízského potoka obsahuje hodně bikarbonátu a sodíku, rozpouští ledvinové kameny z kyseliny močové a uvolňuje hlen z dýchacích cest, a tak prospívá pacientům s chronickou bronchitidou.

lázeňský bazén

Uvolnit svaly lze v lázeňských bazénech. Foto: Shutterstock

Procházka kolonádou

Kroky hostů míří i ke zdejšímu symbolu, Zpívající fontáně, která stříká šest metrů vysoko. Také Mariánské Lázně jsou obklopeny lesy. Procházejí jimi nenáročné trasy, po nichž dojdete k pramenům a půvabným altánkům. Při procházce narazíte i na Goethovo odpočívadlo a řadu dalších míst, která připomínají slavné hosty lázní. Pěkný výhled poskytuje rozhledna Hamelika, na jejíž vrchol je třeba zdolat stovku schodů. Geologická stezka vás seznámí s horninami, které ovlivňují kvalitu a výbornou chuť zdejších minerálních vod. Stejně jako v ostatních lázních i tady můžete využít pestrou nabídku wellness programů.

Slavní hosté lázní

  • V jáchymovských lázních oslavil 80. narozeniny prezident T. G. Masaryk, vzácnými hosty tu byli Johann Strauss, Max Švabinský, Karel May či Marie Curie-Sklodowská.
  • Také do Mariánských Lázní jezdil T. G. Masaryk, ale i Edvard Beneš. Navštívil je rovněž anglický král Edward VII., dále G. Mahler, F. Nietzsche, F. Kafka, R. Kipling, M. Twain či T. A. Edison. Upomínky na pobyt Fryderyka Chopina najdete téměř na každém kroku, každoročně se tu koná i Chopinův festival.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Objevte kouzlo našich lázní