Chaloupka Pod Krakonošovem

V srdci Českého ráje, jen pár kilometrů od hradu Pecka zaujme pohled kolemjdoucích malebná poloroubená chaloupka. Pocestní v ní mohou přenocovat nebo strávit dovolenou.

Sestry chalupářky, Katka a Lenka, vyrostly v přírodě. Celé čtvrtstoletí jezdily s rodiči na chalupu nedaleko Dvora Králové. „Jsme velká rodina, která si váží každé společné chvíle, a právě díky chalupě máme možnost být všichni pohromadě,“ říkají spokojeně. Dnes mají každá svou rodinu, malé děti, a proto se rozhodly pro vlastní společné zázemí. A tak se před čtyřmi lety, na mateřské dovolené, začaly poohlížet po podobné chaloupce nedaleko té původní. A našly ji prakticky hned za rohem, v malé obci Bukovina u Pecky, téměř na dohled hradu Pecka.

„Když jsme projížděly Bukovinou, tak jsme si obě říkaly, jak je to moc hezká vesnička. Tam ale nebyla žádná chalupa k mání. Osud však chtěl, že se právě jedna uvolnila. Srdce nám zajásala a makléř byl z nás trochu v šoku, protože právě vložil inzerát na web. Nemohly jsme si ji nechat ujít,“ usmívají se.

Chaloupka pod Krakonošovem

Hosté i majitelé rádi využívají soukromou lázeň. Foto: Petr Kalkus

lavicka na zápraží

Posedět si s ranní kávou na zápraží, to nemá chybu. Foto: Petr Kalkus

Dávné časy a tradice

Chaloupka zaujme každého, kdo do vsi zabloudí. Ačkoliv vyzařuje onu sílu starých časů, obyvatelům i hostům nabízí veškeré moderní vybavení. Avšak ten stařičký ráz si vzít nenechá.

„V tomto směru mají velkou zásluhu bývalí majitelé, kteří s láskou a velkou pokorou pojali bydlení na vesnici s malými dětmi se zachováním starých prvků a nutností moderní doby. Jejich sladění domova bylo neuvěřitelně kouzelné a i my po prvním překročení prahu naší chalupy cítily to opravdové teplo domova. Zejména z těchto důvodů se snažíme v nastaveném směru pokračovat dál a těší nás, když se nám hosté svěřují s pocity, že se u nás cítí jako doma. Dříve by nás možná ani nenapadlo, že staré kusy nábytku mohou dál sloužit a stát se součástí nových příběhů,“ tvrdí Lenka s Katkou.

koupelna v chalupě

Modrobílá koupelna poskytuje veškerý komfort. Foto: Petr Kalkus

predsin v chalupě

Ani na chodbě se nešetří místem. Foto: Petr Kalkus

svetnice, kachlová kamna

Zelená kachlová kamna tvoří srdce domova. Foto: Petr Kalkus

Shodují se, že měly velké štěstí, protože chalupu zakoupily asi deset let po kompletní renovaci, a tak nebyly nutné příliš vysoké investice. Přesto se rozhodly stavět. Už při samotné koupi chalupy si uvědomovaly přidanou hodnotu obrovské stodoly, která do té doby častokrát sloužila jako místo mnoha společenských „místních“ událostí, jako jsou oslavy, koncerty, svatby nebo divadla. Tento společný prostor se rozhodly zachovat. Pouze nechaly vybagrovat hliněnou podlahu a položit dlažbu pro snazší údržbu. Z přístavku u stodoly pak vybudovaly odpočinkový prostor se saunou.

Duše venkova

Duch venkova na člověka dýchne už u branky, kterou vstupujeme do dvora a kde nás vybízí k posezení chalupářské zápraží, jak ho známe z pohádek. Dvorek z větších kamenných ploch a kameny či cihlami dlážděné cestičky působí příjemně. Z jedné strany je klasická chaloupka, z druhé zkosená střecha, která dává vědět, že pokojíky na této straně budou atypicky romantické. Jednou z dominant je i funkční studna, kterou občas otužilci využívají místo koupelny.

chalupářská kuchyň

Kuchyň je sice v chalupářském provedení, ale se všemi moderními vymoženostmi. Foto: Petr Kalkus

Koupelny se v chalupě nacházejí hned dvě a obě zaujmou modrými detaily. Ta v přízemí s toaletou skýtá štědrý prostor pro dvě umyvadla a vanu, ta v prvním patře pak upoutá pestrou mozaikou nad umyvadlem a starožitnou vodovodní baterií. Otevřená skříňka pod umyvadlem slouží k uskladnění osušek. Tato koupelna je rozměrnější, a tak kromě vany poskytuje i možnost samostatného sprchového koutu.

světnice

Široká lavice a masivní jídelní stůl podněcují k chalupářskému vaření. Foto: Petr Kalkus

Středobod jsou kamna

Podstatnou část z přízemí zaujímá světnice orientovaná do tří světových stran. I tady se prolíná staré s novým. Plně vybavená moderní kuchyň se pyšní tradičními a hlavně stále funkčními zelenými kachlovými kamny, na kterých je možné vařit, pokud nevyužijeme moderní sporák. Prostorná rohová lavice a široký stůl, to vše je samozřejmě ze dřeva. Dvě retro křesla a dřevěný houpací koník nabízejí odpočinek po vydatné večeři. „Děti milují, že světnice je propojená chodbou s koupelnou a mohou tady pobíhat dokola,“ prozrazují naše hostitelky.

venkovská koupelna

Exotické vzory a zlaté detaily dávají koupelně punc luxusu. Foto: Petr Kalkus

podkroví v chalupě

Přiznané krovy slouží i jako nosné trámy například pro houpačku. Foto: Petr Kalkus

V přízemí pak najdeme jednu ze čtyř ložnic. Malá místnost s výhledem do zahrady nabízí širokou a pohodlnou manželskou postel z trámoví. Nic moc dalšího se sem nevejde, ale co ubírá na rozloze, to přidává na útulnosti, které napomáhají sladěné lůžkoviny a závěsy na oknech.

Další tři ložnice, zařízené velmi podobně, jsou v prvním patře. Ta největší pak má ještě přistýlku, dětskou postýlku a starou dřevěnou skříň. Dohromady se v nich vyspí dvanáct dospělých lidí. A vejde se sem ještě pár dětí.

podkroví v chalupě

Podkroví je uzpůsobeno pro hry a odpočinek. Foto: Petr Kalkus

ložnice v chalupě

Ložnice je sice malá, ale poskytuje vše, co je potřeba k dobrému spánku. Foto: Petr Kalkus

Dřevo všude kolem

Do patra se dostaneme po dřevěném schodišti a dřevo zde tvoří základ všeho. Romanticky působí trámy umístěné pod modrým střešním prostorem. Majitelky nezapřou, že jsou vášnivé čtenářky, a tak jednu stěnu zaujímá velká otevřená knihovna tvořená z dřevěných polic. Druhá, menší, pak důmyslně zaplňuje jinak nevyužitelný prostor u zkosené střechy. Prostor nad schodištěm lze využít jako společenskou místnost, můžeme se zde pohoupat v závěsném křesle nebo si zahrát šipky, případně lenošit na pohovce. I tady je možné v případě potřeby složit hlavu.

stodola

Obrovská stodola slouží jako místo pro setkávání. Foto: Petr Kalkus

Kdo si troufá na žebřík, dostane se do druhého patra, které je vzhledem k dispozici zkosené střechy snížené. Slouží jako prostorný herní kout pro děti. Dětské herničce říkají hambalka. Kvůli bezpečí tady není nábytek, ale na zemi jsou dvě matrace a plno hraček.

Lednice bez ledničky

Naopak suterén, dá-li se tomu tak říkat, když jdeme dolů po pouhých pár schodech, slouží jako chladírna pro skladování potravin, nápojů. Je natolik prostorný, že se hodí i jako úložna pro lyže, kola, kočárky.

Na děti se myslí i na zahradě, která poskytuje zázemí jak pro pohodlí dospělých, tak pro hru jejich ratolestí. Houpačka i trampolína nebo skluzavka a pískoviště jsou lehce ukryté větvemi košatých stromů, přesto na očích rodičů odpočívajících třeba u ohniště nebo u kamenného stolu. V létě je možné mlsat zdejší jablka, třešně nebo hrušky.

K ochlazení pak láká koupací sud až pro šest osob, k pohovění vybízejí lehátka a k opečení něčeho dobrého slouží gril nebo klasické ohniště. Sud je ale možné i v případě chladného počasí prohřát. Součástí je kotel, a tak stačí přiložit pár polínek,“ doplňují majitelky. Kdo však touží po důkladném prohřátí, zamíří do moderní finské sauny.

koupací sud

V koupacím sudu se ochladí až šest lidí najednou. Foto: Petr Kalkus

Chalupka pod Krakonošovem

Poloroubená chalupa vypadá jako ta babiččina, ovšem v moderním pojetí. Foto: Petr Kalkus

Protože Katka a Lenka chtějí na chalupě opravdu souznít s přírodou, nenajdete zde elektronické budíky. Už léta tady spolehlivě budí kohout Lojza. „Rada pro fajnšmekry, kteří si chtějí ráno přispat: Jedna dobře mířená rána botou z okna vám umožní další čtyři hodiny plnohodnotného spánku,“ dodávají se smíchem. Momentálně chalupu pronajímají v projektu Chaloupka pod Krakonošovem. A až děti povyrostou, začnou ji plně využívat se svými stále se rozrůstajícími rodinami.

Kdo tu bydlí

Lenka Rážová a Kateřina Čeřovská

Kde

Bukovina u Pecky

Text: Michala Jendruchová
Foto: Petr Kalkus

Chaloupka Pod Krakonošovem