Jak na montáž digestoře

Instalovat toto užitečné zařízení k odvětrání výparů z kuchyně sice není složité, ale pro laika má montáž digestoře přece jen svá úskalí. Pomůže číst návody i zhlédnout videa od výrobců.

Nejprve podle možností kuchyně a způsobu odvádění výparů vyberte vhodnou digestoř z nabídky, která může vypadat nepřehledně, ale při konzultaci s prodejcem nemůžete sáhnout vedle. Na trhu jsou digestoře komínové, ostrůvkové, výsuvné, vestavné, podstavné a recirkulační. Podstatná je při výběru velikost vaší kuchyně a umístění sporáku či varné desky. Důležitý je i správný způsob odvětrání, proto je dobré předem zjistit, zda vaše kuchyň umožňuje připojení na odtah, nebo bude vhodnější recirkulace.

montáž digestoře

Montáž se dá zvládnout svépomocí, ale úplně jednoduchá není a snazší je objednat ji u profesionálů. Foto: Shutterstock

Začněte napojením digestoře

Za nejsložitější se považuje montáž a napojení komínové a ostrůvkové digestoře. Jiné typy se instalují podobně a o něco snadněji. Aby účinnost digestoře byla optimální, měla by být ve výšce od 65 do 75 cm od varné desky. V případě plynové varné desky se přitom doporučuje 75 cm, u elektrické 65 cm. U modelů se šikmým sklonem je možné výšku snížit tak, aby spodní hrana digestoře byla nad elektrickou deskou minimálně 45 cm a nad plynovou minimálně 60 cm. Digestoř se doporučuje o něco širší než varná plocha.

komínová nerezová digestoř

Nerezová komínová digestoř se díky neutrálnímu designu hodí do každé kuchyně, kde ji lze připojit (foto: OBI)

U komínových odsavačů par je nutné nejdříve vyřešit napojení do komína a většinou jsou na výběr dva nebo i více vývodů pro odtah. Vyberte ten nejlépe vyhovující z hlediska velikosti a dispozic kuchyňské linky a nevyužitý otvor zaslepte krytem, který je v příslušenství. Odtahové potrubí by mělo vést co nejkratší cestou a s minimem ohybů do komína. Pro dostatečný výkon a nízkou hlučnost je třeba zachovat průměr odtahu minimálně stejně velký jako průměr vývodu digestoře, ovšem podmínkou je alespoň 120 mm, optimálně 150 mm. Pro zamezení průniku studeného vzduchu do místnosti, pro eliminaci kondenzace v potrubí a zabránění vniknutí hmyzu dovnitř je vhodná zpětná klapka digestoře v potrubí. Některé odsavače par ji mají jako součást vybavení.

Jak pečovat o digestoř

Jakmile vhodnou digestoř pořídíte a nainstalujete, nezapomeňte také na její pravidelnou údržbu. Ta spočívá nejen ve výměně filtrů, ale také v pravidelné očistě a odmaštění všech jejích částí. Digestoř otírejte vlhčeným hadříkem, tukové filtry vyjměte a omyjte ručně nebo v myčce na nádobí.

Rady pro montáž digestoře

  • Připojte digestoř k elektrické síti po úplném dokončení montáže.
  • Průměr odtahového potrubí musí být stejný, jako je připojovací příruba, případně větší.
  • Použijte potrubí s co nejkratší délkou a s co nejmenším počtem ohybů.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak na montáž digestoře