Zabezpečení nemovitosti

Zabezpečení vstupních dveří je základ, ale až aplikováním bezpečnostních prvků na všechny vstupy do objektu můžeme vloupání skutečně zabránit či rovnou zloděje od jejich záměru odradit.

S ohledem na typ a historickou hodnotu nemovitosti a samozřejmě i na hodnotu majetku, který chceme uvnitř ochránit, volíme způsoby mechanického a elektronického zabezpečení.

Zabezpečení oken

Okna a prosklené dveře jsou pro lapky nejsnadnějším vstupním místem, a přesto chataři a chalupáři často opomíjeným. Jak to změnit? Okna by měla být zasklena skly s bezpečnostní fólií o minimální tloušťce 0,8 mm. Bezpečnostní fólie lze jednoduše aplikovat na stávající okna, náklady jsou v řádu stokorun za okno.
Rámy oken můžeme zajistit celoobvodovým kováním příslušné bezpečnostní třídy a uzamykatelnou klikou či přídavným zámkem.
Bezpečnost oken podstatně zvýší předokenní hliníková roleta, ta se ovšem nehodí pro historická stavení. U nich vsadíme na blokovatelné či uzamykatelné okenice anebo mříže, které mohou být napevno i otevírací.

Okna mohou před zloději ochránit blokovatelné okenice

Monitorovací systémy

Proti otevření oken slouží přídavný
zámek (Hornbach)

Komplexní ochranu zajistí elektronický zabezpečovací systém. Sestavu tvoří ústředna, ovládací prvek, magnetické kontakty na dveře i okna a dále detektory pohybu, otřesů, kouře apod.
Základní verze systému poskytuje pouze prostorovou ochranu, což znamená, že pachatele zachytí až ve chvíli, kdy se dostal do obydlí. Použijeme-li i plášťovou ochranu, jejímž nezbytným prvkem jsou kamery, zaregistruje zloděje ještě před vloupáním. Chatu či chalupu může střežit i v době naší přítomnosti.
Moderní zařízení v rámci tzv. inteligentní domácnosti umožňují vzdálený dohled a obsluhu instalovaného elektronického zařízení prostřednictvím internetového připojení nebo přes mobilní telefon se službou GPRS.

Neustálý dohled

Aktivní zabezpečení představuje připojení elektronického zabezpečovacího systému k pultu centrální ochrany. Při jakémkoliv náznaku jeho narušení mohou pracovníci bezpečnostní agentury na místo vyslat zásahovou jednotku.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Martina Lžičařová, archiv firem a Shutterstock

Zabezpečení nemovitosti