Nepodceňujte pojištění!

Ačkoli své chaloupky, chaty a zahrady neustále opečováváme, v jednom se k nim chováme trochu macešsky. Nejsme totiž zvyklí si je pořádně pojistit a to nám v případě řádění letních živlů může přinést smutek a velké komplikace.

 

 

Podle průzkumů pojišťoven je právě počasí největším rizikem pro rekreační objekty a zahrádky. Například poškození krupobitím je u chat a chalup dvakrát častější než vykradení.

 

Hromničky už nezapalujeme
Vloni jsme stejně jako v posledních několika létech zažili bouřky, kroupy, vichřice i přívalové deště. Škody byly veliké.  A pro mnoho lidí nečekané. Vzplály také požáry způsobené blesky. V červenci způsobil blesk například noční požár penzionu na Jindřichohradecku se škodou 30 milionů korun. První srpnová bouřka měla na svědomí dva hořící domy na Liberecku, úplné zničení dřevěné chaty u Opavy a vzplanutí střechy úplně nového rodinného domu na Plzeňsku.
Pokud jde o úder blesku, řešila vloni pojišťovna Generali 140 případů se škodou téměř 4 miliony korun. Nepřímý úder blesku způsobil další škody ve více než 800 případech za bezmála 12 milionu korun.  Celkově pak likvidátoři Generali řešili na 7 000 případů poškození domácností a rodinných domů kvůli řádění přírodních živlů. Tyto škody se vyšplhaly až 216 milionů korun.

 

První pomocná ruka – pojistka
„Na všechna nebezpečí se majitel domácnosti či nemovitosti dokáže jen těžko připravit. Dobře nakombinovaná pojistka je zárukou, že pokud se něco přihodí, dají se následky zvládnout,“ je přesvědčen ředitel produktového managementu pojišťovny Generali Jiří Střelický.
Jde také o to, aby pojistná smlouva byla aktuální. Co nám bude platné, že jsme si zahradu i chalupu zvelebili, když pojistku jsme uzavírali už před lety? „Podle našeho průzkumu 51 % pojištěných nikdy nezměnilo pojistnou částku, přestože polovina z nich měla pojistnou smlouvu starší deseti let,“ uvádí Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.
Když se pak něco přihodí, jsou klienti pojišťoven nespokojení s částkou, kterou dostanou, a tím pádem i se svou pojišťovnou. Neuvědomují si však, že měli aktualizovat své smlouvy. Naštěstí dnes mnohé pojišťovny hlídají smlouvy svých klientů a nabízejí jim schůzky k aktualizaci dat. Ovšem podle zmíněného výzkumu bývá také obvyklé, že se lidé často schválně pojišťují na menší částky, než je skutečná hodnota jejich majetku, aby platili nižší pojistné. Bohužel pak sami zjistí, jak krátkozraké řešení zvolili.
Pokud čas od času nepohovoříte se zástupcem své pojišťovny, možná ani nevíte, co všechno si dnes můžete na chatě či na zahradě pojistit. Existuje například pojištění Víkend, které se vztahuje nejen na chaty, chalupy, rekreační domky či bytové jednotky v osobním vlastnictví, ale také na vedlejší stavby na pozemku, jako jsou garáže, kůlny, ale i oplocení, studny, skleníky a zahrnuje i porosty a terénní úpravy. A zahrnuje také pojištění movitých věcí v domácnosti.

 

Jakou cenu má zahrada
Co je také zajímavé, většinou si svá víkendová sídla i zahrady ceníme na mnohem vyšší částky, než na jaké je pojišťujeme. Těžko asi říci, jakou hodnotu má naše zahrada. Samozřejmě existuje cena pozemků v konkrétní lokalitě, dá se připočíst hodnota kůlny na nářadí, altánku či jezírka, ale bude to nějak vypovídat o tom, jak si zahradu ceníme my sami? Že je pro nás oázou odpočinku, že i tu úmornou dřinu, na kterou nadáváme, považujeme za relaxaci, i když se pak často ani nemůžeme narovnat? S poškozením okrasné zahrady se již setkala třetina zahrádkářů. A většinu škod způsobila příroda. Jde o rozmary počasí, zvěř, živelní pohromy. Jen 15 % případů poškození mají na svědomí lidé.
Možná byste se však divili, co všechno je možné na zahradě pojistit. V pojištění chaty, chalupy nebo rodinného domu je pamatováno na mnoho prvků zahrádky. Například na terénní úpravy, jako jsou skalky nebo drenáže, pojištěné mohou být porosty, zahradní nábytek i osvětlení, ploty, garáž, studna, opěrné zdi, ale také takové stavby, jako krb, pergola či udírna, sochy, bazény a jezírka a samozřejmě zahradní a údržbová technika.

 

Co vše zvážit při výběru pojištění

-Rozsah pojištění
-Nebezpečí a pojistná částka
-Vztahuje se pojištění také např. na škody způsobené zásahem hasičského sboru?
-Výše spoluúčasti a pojistného plnění
-Jaká je spoluúčast v případě škody?
-Dostanete zaplacenou plnou výši škody?
-Domácí asistence jako bonus
-Pojišťovna vám nejen poradí, ale také zařídí likvidaci havarijní situace?

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: THINKSTOCK

 

Nepodceňujte pojištění!