Zamykací systémy pro chatu a chalupu

Zvýšení počtu vloupání do rekreačních nemovitostí zpravidla nastává v době pozdního podzimu a zimy, kdy zůstává řada rekreačních objektů celé týdny neobydlených.

Příliš mnoho zámků může být pro zloděje poznávacím znamením, že v domácnosti bude co ukrást. Pokud jsou zámkové systémy navíc nedostatečné, špatně zvolené či nevhodně nainstalované, budou pro lupiče spíše výzvou, aby jim věnoval trochu námahy.

Zlodějům lze ztížit cestu i zámky či zamčenými dveřmi v interiéru

Který je ten pravý

Dveře nebo plotové branky a zámkové systémy by měly ve výši ochrany korespondovat. Jestliže jste si pořídili kvalitní bezpečnostní dveře, nebo vstup do domu stráží těžké dveře z masivu, vyplatí se zvolit zámek v nejvyšší třídě 4 a doplnit ho ještě přídavným zámkem. U dveří celoskleněných nebo se skleněnou výplní, což se týká i francouzských oken a balkónových dveří, lze zůstat na úrovni zvýšené ochrany, protože nevítaný návštěvník se nebude zdržovat zámkem, když mu stačí rozbít sklo.

Také pro venkovní dveře do sklepů propojených s domem a garážová vrata raději připlaťte za vložky představující vysokou nebo velmi vysokou ochranu. A k tomu ještě přidejte bezpečnostní kování a ochranu před vysazením dveří.

Cestu za lupem můžete zlodějům ještě ztížit uzamykatelnými dveřmi v chodbě a podkroví. Postačí i původní dozický zámek se stavítky, s nímž už novodobí vykrádači nemají mnoho zkušeností, a navíc ho nelze překonat nedestruktivní metodou, tzv. bumpingem.

Kombinujte kvalitní zadlabací zámky s bezpečnostními vložkami vyšších tříd

Základem je zámek

Dveře se nejprve opatří zadlabacím vložkovým zámkem, který se následně osadí bezpečnostní vložkou. Na ní se rozhodně nevyplatí šetřit a říkat si, že ta stará stále dobře slouží. Její bezpečnostní prvky lze totiž snadno překonat. Důležitou roli hraje z tohoto důvodu při pojištění nemovitosti, hlavně při pojistném plnění. Při koupi proto věnujeme primárně pozornost úrovni její bezpečnostní certifikace.

V základu je vložka vybavena systémem svislých stavítek, pro vyšší ochranu může mít bezpružinová stavítka, kalené a boční blokovací kolíky, větší počet prvků detekce ověřujících oprávnění uzamykat a odemykat, magnetické kódování atd. Vložka s vyšším zabezpečením je odolná proti odvrtání, vytržení, vyhmatání, bumpingu.

 

Pohodlná obsluha

Ochrana majetku je věc jedna, pohodlná obsluha dveří druhá. Chceme-li mít ke všem dveřím pouze jediný klíč, musí být jejich zámky sjednoceny na stejný systém klíče. Sjednotit lze nejen cylindrické vložky, ale přídavné a visací zámky.

Prostupová spojka cylindrických vložek zase umožňuje odemknutí zámku i proti zasunutému a pootočenému klíči z druhé strany vložky.

Pokud chceme jít s dobou, můžeme si namísto klasického zámku opatřit mechatronický, motorický nebo elektronický, k jehož obsluze nám bude namísto klíče sloužit číselný kód, mobilní aplikace nebo čtečka otisků prstů.

 

Přídavné bezpečí

Ztížit zlodějům přístup pomáhá přídavný rozvorový zámek, který se instaluje do horní části dveří. Zámek je opatřen dvěma a více trny, které zapadnou do otvorů v protiplechu.
Dalším typem přídavné ochrany je dvou- nebo čtyřbodová celoplošná bezpečnostní závora, která se dobře uplatní i u dvoukřídlých vstupních dveří.


Doporučení bezpečnostní třídy cylindrických vložek

1)bezpečnostní třída 3 – vysoká ochrana
2)bezpečnostní třída 4 – velmi vysoká ochrana,
3)bezpečnostní třída 2 – zvýšená ochrana

Zamykací systémy pro chatu a chalupu