Inspirace francouzská

Tolik rozmanitých typů venkovských obydlí jako ve Francii se hned tak někde nenajde. A to, že si Francouzi umějí užívat života, se podepisuje i na jejich víkendových domech.

Malebné hrázděné domy najdeme v Alsasku, Lotrinsku, ale i v některých oblastech Normandie

O Francouzích je známo, že příliš necestují za hranice. Pramení to z jejich pro mnohé kontroverzního, ale vlastně sympatického přesvědčení, že jejich země je nejlepší a skýtá jim všechno, co potřebují. Teplé středomořské klima v Provence, čerstvý vítr od Atlantiku v Bretani či Normandii, horské terény v Alpách i Pyrenejích, pikardské roviny nebo idylický kraj vinic v Burgundsku, Alsasku a Champagne, to vše je jen částí výčtu proslulých regionů Francie. A součástí každého z nich je i typická venkovská architektura.
Francie patří k zemím s tradicí víkendových domů a chat. Druhá nemovitost na venkově je tam ovšem symbolem určitého luxusu. Spoustu času na svém statku v Moulins la Marche v Normandii trávil například Jean Gabin, svůj dům v provensálském městečku Vallauris miloval i jinak zapřisáhlý Pařížan Jean Marais.
Francouzský trh s nemovitostmi stále nabízí velké množství venkovských domů nejrůznějšího stáří i kvality. Například historický kamenný dům v Bretani či v Provence můžete získat za cenu zhruba od 150 tisíc eur, ale často také za cenu mnohem vyšší.

Důkladnost i šarm

Pro Provence jsou typické domy se středomořskou atmosférou, často postavené velmi jednoduše, z neomítnutého kamene a s všudypřítomnými okenicemi, které především stíní před spalujícím sluncem. Na střechách bývá pálená prejzová krytina. Domy v Normandii a Bretani jsou stavěné s ohledem na poněkud drsnější klima v těchto oblastech, zatímco pro Alsasko a Lotrinsko je typická směs německé důkladnosti a francouzského šarmu v podobě bohatě dekorovaných hrázděných domů. Střechy bretaňských domů často pokrývá nezničitelná břidlice a mohutné komíny s vyústěním ve vrcholu štítů prozrazují přítomnost velkého krbu uvnitř. V jiných regionech se na starých domech často udržují doškové střechy.
Pro hornaté oblasti je příznačný alpský chalet, kombinující dřevo a kameny.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK

Inspirace francouzská