Neobyčejné ramínko

Rubrika: Interiér

I obyčejné ramínko na šaty, a především to staré po babičce nebo prababičce, se může ještě v interiéru uplatnit. Nevěříte?

Měkká ramínka obšitá hedvábím jsou jako stvořená pro něžné košilky

Možná se z vás stanou sběratelky jako z paní Kláry. Sbírku dřevěných i kovových ramínek má umístěnou porůznu na trámech i po zdech chalupy. Jde jí nejen o rozmanitost tvarů, ale také o nápisy na ramínkách. Okouzlují ji hlavně ta prvorepubliková. Je tady třeba ramínko s firmou: Jan Jehně. Nebo přímo se sloganem: Šaty dělaj člověka, Nehera dělá šaty dobře.

Sbírka ramínek paní Kláry našla místo na stěně nad pohovkou

Na dřevěná ramínka, zejména na ta výrazněji tvarovaná a vylehčená drátěnými prvky, lze zavěsit mnoho věcí. Sušené květiny, drobné loutky – a máme nevšední dekoraci na zeď.

Brýle budou pěkně po ruce

Na ramínka se samozřejmě věší hlavně oděvy. Chceme-li, aby na nich měkce spočinuly i jemné hedvábné halenky nebo košilky, můžeme je vypolstrovat molitanem, obšít látkou a třeba i tu a tam ozdobit mašlí. Takové ramínko, zaháknuté v ložnici na skříni, bude svůdnou ozdobou.

I obyčejné věci se dají použít neobyčejně

Ramínko s tyčí na věšení kalhot lze vesele natřít, háček ozdobit  stuhou a máme parádní věšák třeba na sluneční brýle, bižuterii, pásky. Škoda ho schovávat do skříně, může zdobit předsíň.

Hezké spojení starých ramínek, sušených květin, loutky a klobouku

Anebo ramínko proměníme v závěsnou kapsu na prádelní kolíčky, stačí ušít textilní návlek. Je toho ještě hodně, co se z obyčejného ramínka dá udělat…

Připravila: Marie Rubešová
Foto: Petr Zhoř, František Vaňásek, Ikea a Shutterstock

Neobyčejné ramínko