Voňavé citrusy

Krásné a voňavé dekorace vykouzlíme z citrusových plodů. Citrony, grepy, pomeranče a kumkvaty použijeme v syrové i sušené podobě.

Do kůry pomeranče můžeme dekor vypíchat z koření nebo ho jen do kůry vyřežeme

 

Žlutá a oranžová barva kůry těchto plodů spolu s jejich vůní působí blahodárně na naše smysly již v okamžiku, kdy je doma položíme na mísu. A když sáhneme po vhodném koření, jakým jsou silně voňavý hřebíček a zdobné hvězdičky badyánu, vytvoříme kouzelné dekorace, které můžeme zavěsit do prostoru nebo naaranžovat na talíř.

Na zdobení vybíráme pěkné, nepolámané koření

Do pružné a měkké kůry citrusů se koření poměrně snadno vmáčkne a můžeme tak z něj na povrchu plodů vytvářet rozmanité vzory. Hotovo bude za pár minut. Takto zdobené citrusy máme většinou spojené s obdobím Vánoc, ale proč si neprovonět byt či dům i v nevlídném podzimu nebo na konci dlouhé zimy? Ozdobené citrusy zavěšené do prostoru uvolňují příjemnou vůni. Denně ale dekorace kontrolujeme, aby se nezačaly kazit.

Voňavé plody se dobře vyjímají ve společnosti perníčků, ořechů a koření

Citrusy rozkrájené na kolečka můžeme také usušit v sušičce na ovoce a z plátků vytvořit ozdoby na dárky nebo na adventní věnce a svícny.

Usušené plátky pomeranče připravené ke zdobení adventního věnce

Dobrá rada

Využít se dá i oloupaná kůra ze zkonzumovaných plodů. Můžeme z ní vystříhat nebo formičkami na cukroví vyřezat spoustu drobných tvarů – hvězdičky, srdíčka, zvonečky a další. Dají se navléknout na ozdobnou nit a pověsit na větvičky chvojí ve váze nebo třeba do okna.

Z pomerančů můžeme vytvořit svícny na čajové svíčky


Aroma citrusů a exotického koření příjemně provoní interiérPříprava svícnu

Na kůru pomeranče vyznačíme velikost svíčky

Odkrojíme kůru, vydlabeme část dužiny a vložíme čajovou svíčku

Do tvrdé kůry uděláme otvory pro koření nejprve naostřenou špejlí, pak už koření snadno zapíchneme

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Shutterstock

Uložit

Voňavé citrusy