Ukládání obuvi

ideální je, pokud v botníku může být uložená pouze aktuálně nošená obuv

Předsíň je první místností, kterou spatříme při vstupu do domu. Jestliže nechceme, aby návštěvu upoutala přehlídka rozházených bot, je třeba správně zvolit úložné prostory, které nám zde pomohou udržet pořádek.

Na začátku je nejdůležitější odpovědět si na otázku, kolik párů obuvi vlastně potřebujeme uložit. Máme-li kromě předsíně k dispozici ještě šatnu nebo komoru, do které můžeme uložit sezónní oblečení a obuv, máme napůl vyhráno. Pokud jsme ale odkázáni jen na prostor předsíně, nastává často boj s centimetry a optimální řešení většinou není snadné nalézt.

Výklopné botníky

Prostor předsíně má často podlouhlý tvar a je tedy nutné volit nábytek, který má pouze malou hloubku. Botníky s výklopným mechanismem jsou hluboké zpravidla jen kolem 20 cm a boty jsou v nich umístěny svisle. Výhodou je, že zabírají málo místa a ke všem botám máme pohodlný přístup. Mají ale také pár nevýhod a jednou z nich je obtížné ukládání vyšších zimních bot. Při výběru bychom měli také ohlídat, zda je botník opatřen průduchy, které umožní přístup vzduchu k uložené obuvi.

Botník jako lavička

Tuto formu botníku ocení jak rodiny s malými dětmi, tak starší generace. U obouvání či vyzouvání bot se můžeme pohodlně usadit a prostor pod lavičkou využít jako úložný prostor. Pod lavičku se zpravidla vejdou dva fochy, do kterých lze obuv uklidit. Police jsou většinou otevřené, občas lze ale narazit i na lavici s dvířky. Jejich kapacita pochopitelně závisí na šířce lavičky, nicméně pokud máme variantu bez dvířek a jde nám o vzhled předsíně, měli bychom zde ukládat pouze aktuálně nošenou obuv, neboť přecpané police se směsicí bot žádné místnosti na kráse nepřidají.

Jak správně ukládat sezónní obuv

Před uložením obuv vždy pečlivě vyčistíme. Nejprve setřeme prach vlhkým hadříkem, dosušíme čistým suchým hadrem a na závěr použijeme impregnaci či ošetřující přípravky na obuv podle materiálu, ze kterého je vyrobena. Pokud to obuv vyžaduje, měli bychom ji ještě před uložením nechat opravit.
Asi není třeba zdůrazňovat, že před uložením by obuv měla být zcela suchá. V opačném případě by totiž vlhkost mohla způsobit hromadění vlhkosti, šíření bakterií a tvorbu plísní.
Pro dlouhodobé skladování bychom měli vybrat suché místo, které není vystavené přímému působení tepla (přesušení materiálu by mohlo mít za následek jeho praskání) a slunečního světla, aby obuv neztrácela barvu.
Stojí za to připomenout pravidlo, že by boty během skladování neměly být složeny nebo stlačeny. V ideálním případě bychom je měli narovnat napínáky a teprve poté uložit.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem

Ukládání obuvi