Nástrahy zateplení

Zateplení stavby sníží náklady na vytápění a ušetří peníze. Podporují ho i některé dotační programy a jde o příspěvek k ekologické udržitelnosti.

Ve prospěch zateplení domu existuje celá řada argumentů. Je však dobré s trochou obezřetnosti brát v úvahu, že za mnohými se skrývá marketing a reklama a za jinými zase tak trochu slepá víra v to, že nové materiály jsou vždy lepší než ty staré. To samozřejmě pravda není a zvláště přirozeně a dlouhodobě fungující ekosystém starých chalup může třeba takový polystyren, některé typy omítek, cementová lepidla či beton nenávratně narušit, stejně jako příliš velký zásah do vnitřního klimatu takové chalupy, která i dílem různých nedokonalostí přirozeně větrala a dýchala, takže zdánlivě prospěšné a důsledné zateplení včetně výměny oken a dveří může náhle přinést netušené problémy s vlhkostí a plísněmi.

zateplení fasády

Potřebnou tloušťku izolačních desek by měl vypočítat odborný stavební projektant. Foto: Shutterstock

Žádná věda

Než se tedy pro myšlenku snížení tepelných ztrát některou z obvyklých cest (izolace fasády, podkroví či střechy, výměna oken) nadchnete, zvažte všechny okolnosti a pečlivě se nad potřebami a stavem své nemovitosti zamyslete. Pomoci mohou informace k typu stavby, kterou vlastníte (z hlediska konstrukce a materiálu), případně nezávislé konzultace (tzn. s odborníky, kteří vám nechtějí nic prodat). Může se stát, že ve starém kamenném statku bude mít větší smysl investice do podlahového topení než do fasádní izolace a u dřevěného roubeného domu či chaty se více vyplatí vložit peníze do moderních eurooken s posíleným zasklením.

Cestou ke snížení tepelných ztrát může být i výměna tradičních kamen za kachlová nebo topidlo na pelety či teplovzdušná kamna s účinnějším spalováním. Při úvaze o zateplování jde vždy o dlouhodobou investici. Vyšší jednorázové náklady by se měly vrátit následným snížením těch průběžných a zabránit únikům tepla montáží izolačních fasádních desek je jen jedna z cest, jak toho docílit. A to nemluvíme o případech, kdy zateplení fasády nepřipadá v úvahu ať už z hlediska narušení vzhledu chalupy, nebo její památkové ochrany.

Dlouhodobé snížení nákladů na vytápění domu není nutné řešit jen zateplením fasády

Postup izolace

Omezení tepelných úniků pomocí zateplení fasády se dělá tak, že se na vnější stranu obvodového zdiva přidá vrstva fasádní izolace. Zdivo musí být suché a očištěné, fasádní desky se v souladu s doporučením výrobce upevňují pomocí lepidla, talířových hmoždinek a lišt na rozích a hranách. Na zateplenou fasádu se do lepidla vkládá armovací tkanina – perlinka. Ta se opatří další vrstvou lepidla a na dostatečně proschlou fasádu se pak nanese fasádní omítka a barva. Účinnost zateplení je obvykle nutné podpořit i výměnou oken, stará jsou často zdrojem velkých úniků tepla. Pak musíte zajistit zateplenému domu dostatečné průběžné větrání.

zateplení fasády polystyrenovými izolačními deskami

Polystyren i minerální vlnu je nutné na zdivo kotvit do talířových hmoždinek, jinak by izolaci mohl uvolnit vítr. Foto: Shutterstock

Nejčastější způsoby zateplení

  • Polystyren ve formě bílých nebo šedých (má lepší vlastnosti) izolačních desek se lepí a šroubuje pomocí talířových hmoždinek zvenčí na obvodové zdivo.
  • Minerální vlna (rovněž jako desky) se také upevňuje na fasádu pomocí lepidla a talířových hmoždinek. Ty je nutné použít vždy, pouze lepidlo k dlouhodobému udržení nestačí.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Nástrahy zateplení