Elektrická řetězová pila

Rubrika: Dílna

Eektrické řetězové pily nezabírají tolik místa jako mnohem dražší cirkulárky. Přitom s nimi nařežete kulatinu na špalky, prořežete stromy a uplatní se i při stavbách pergol, kůlen či rekonstrukci domu.

Dolévání mazacího oleje pro řetěz. Průhledná část nádržky slouží jako indikátor množství oleje

Na rozdíl od ještě univerzálnějších benzínových pil se řvoucím motorem, patřících spíš do rukou profesionálů, jsou elektrické pily lehčí, méně hlučné, a neřešíte problém se startováním lankem a mícháním benzínu s olejem. Pokud nemáte v dosahu elektrickou zásuvku, na kterou je připojíte až padesátimetrovým kabelem, dají se nejnověji pořídit i v akumulátorovém provedení.

Kompaktní hobby pily

Společným prvkem všech pil, které na našem trhu nabízí kolem dvaceti výrobců, je článkový pilový řetěz. Ten běží v drážce vodicí lišty dlouhé zpravidla 30, 35 nebo 40 cm, a je poháněn ozubeným kolečkem tzv. řetězkou – rychlostí okolo 10 m/s, tedy asi 36 km/h. Na předním konci lišty se řetěz obrací zpět v drážce ze slinutého karbidu nebo přes tzv. hvězdici (kolečko roll-top).

Elektrickou pilou Black&Decker GK1935T je možné řezat i trámy, a to i na tenké plátky

Lišta, jejíž délka spolurozhoduje o tom, jak tlusté kmeny, polena či trámy můžete řezat, je vyrobena z odolné pružinové oceli. Pro nejčastěji zpracovávanou kulatinu či trámy s tlouštkou do 25 cm vystačí pila s lištou 30 až 35 cm.

Řetězka je poháněna elektromotorem s příkonem od 1600 do 2400 W, který u 95 % pil sedí na boku pily a bývá plně zakryt plastovým pláštěm. Takové řešení smotorem po straně může při některém řezání v trámové konstrukci překážet v manipulaci a poněkud zhoršuje vyváženost pily v rukou. U značkových pil je ale eliminováno ergonomickými držadly. Jen dva z výrobců (Makita a Dolmar) proto motor za cenu použití kuželových ozubených kol a převodovky umístili přímo do osy pily a řetězu, takže jsou v rukou lépe vyváženy.

Pro bezpečnou práci

Na motorový blok je upevněno s ohledem na optimální vyvážení v ruce ergonomicky tvarované zadní obloukové držadlo se spínačem a bezpečnostním blokovacím tlačítkem. Blokovací tlačítko znemožňuje uvedení pily do chodu při náhodném nechtěném stlačení spínače. Motorová jednotka nese i ozubený doraz, kterým se pila při práci ještě před prvním zaříznutím bezpečně opře o řezaný materiál, což brání jejímu vtažení směrem do řezu. Kývavým pohybem lišty pak dosáhneme bezpečného řezání a vyhazování proudu třísek z řezu.

Posunutím předního krytu k sobě tak, aby bylo vidět zelené pole, odbrzdíme řetěz

Přední držadlo je chráněno štítem, ovládajícím bezpečnostní rychlobrzdu. Pokud by při práci došlo ke zpětnému vrhu, narazí nadhozená pila sklopným štítem na hřbet ruky a zapojí rychlobrzdu, která zastaví řetěz během 1/10 sekundy. Kvalitnější pily jsou navíc vybaveny doběhovou elektrodynamickou brzdou, která zkrátí po vypnutí spínače běh řetězu na jedinou sekundu, abyste s ní mohli bezpečně manipulovat.

Mohutnější, stranou do oblouku protažené druhé držadlo umožňuje s pilou pracovat ve vodorovné rovině, což se hodí při kácení stromů nebo při tvarovém vyřezávání zakončení trámů. U všech pil bez rozdílu je uživatel chráněn před úrazem elektrickým proudem tzv. dvojitou izolací. Výrobci mysleli na všechno, co přispěje k bezpečnosti. Proto i kabel vyvedený z nejvzdálenějšího konce zadního držadla nebývá delší než 50 cm, aby se nemohl připlést do běžícího řetězu. Proto musíte v každém případě použít přípojný prodlužovací kabel, nabízený v příslušenství v délkách 20 nebo 50 m.

Ke komfortu práce elektrických pil přispěla i elektronika. Jednak měkkým rozběhem při spouštění, jednak udržováním konstantních otáček bez ohledu na zatížení. Pro případ přetížení motoru nebo zaseknutí řetězu mají dražší pily navíc bezpečnostní spojku nebo proudovou pojistku.

Řetěz v podstatě hobluje

Bezpečnost řezání, řezací výkon a životnost poměrně drahého řetězu závisí na jeho optimálním napnutí a nepřetržitém přimazávání. To vyplývá už z jeho laikům obvykle utajené funkce: řetěz v pravém slova smyslu neřeže, nýbrž dřevo stranově vystřídanými břity tzv. hoblovacích článků hobluje! Na pilovém řetězu rozeznáte čtyři druhy článků. Hoblovací články jsou tzv. spojovacími články ohebně spojeny s články vodicími, jejichž pata je vedena drážkou lišty.

Pro nařezání palivového dřeva na chalupě je elektrická řetězová pila ideálním nářadím

Tloušťku odebíraných drobných hoblin omezuje asi o 0,65 mm nižší omezovač na hoblovacím článku. Břity i zuby se časem opotřebovávají, což vyžaduje kontrolu nejméně po deseti řezáních. Nízký omezovač se projeví trhavým chodem řetězu, motor se začne přehřívat a hrozí nebezpečí přetržení a vymrštění řetězu.

Pokud je omezovač vyšší, řetěz vyhazuje místo hoblin jemné piliny a výkon pily viditelně klesne. K přetržení řetězu může dojít i otupením břitů zubů, které by měl ale každý uživatel umět poznat podle ztíženého chodu pily, zvuku motoru a pálení dřeva.

Běžný řetěz pro hobby pily přijde na 300 až 500 Kč. Na pilu můžeme namontovat jedině typ uvedený v návodu. Většina elektrických hobby pil používá řetězy s roztečí 3/8“ (9,32 mm), nebo 0,325“ (8,25 mm). Důležitá je i tloušťka paty vodicích článků, která musí odpovídat šířce drážky lišty a bývá buď 1,1 nebo 1,3 mm.

Nutnost mazání řetězu

Bez mazání řetězu pilu okamžitě zničíte. Jen nejlevnější pily používají samovolné přimazávání řetězu olejem z vestavěné nádržky. Dražší pily protlačují olej úměrně výkonu pily pomocí čerpadélka. Nádržky obvykle s objemem 200 ml (což průměrně vystačí na 20 až 40 minut práce) by měly mít v plnicím hrdle plastový košíček v roli filtrační vložky, zabraňující ucpání trysky, a dobře průhledné kontrolní okénko hladiny. Některé pily jsou dokonce vybaveny systémem úsporného mazání řetězu s regulací dávkování. Výrobci doporučují použití nemrznoucích, biologicky odbouratelných olejů, nezatěžujících životní prostředí, např. Ekolube, Bioster Chain, Bio Special aj.

Biooleje se bohužel rychle rozkládají a ten, kdo pilu používá jen občas, se musí naučit před dalším použitím nádržku nejprve propláchnout řídkým autoolejem, spuštěním pily naprázdno prostříknout mazací kanálky a drážku a po jeho vylití teprve nalít do nádržky bioolej.

Akumulátorové řetězovky

Díky pokroku v kapacitě lithium-iontových akumulátorů (Li-Ion) se letos v létě dostaly na trh dvě novinky – malé zahradní řetězové pily, které nepotřebují kabely. S menším, opravdu jen zahradním typem CST 2018 LI s hmotností pouhých 2,4 kg a lištou dlouhou 20 cm přichází Gardena. Na jedno nabití 18 V akumulátoru pořeže bez problému 60 polen o průměru 8 cm.

Porovnání

Těžší (4 kg) AKE 30 LI od Bosche díky liště dlouhé 30 cm a použití 36 V akumulátoru se svým výkonem již může měřit s některými typy elektrických „řetězovek“. Oběma novinkám nechybí nic z komfortu řetězových pil: bezpečnostní řetěz, rychlonapínání řetězu, automatické mazání, brzda proti zpětnému rázu. Výměnné akumulátory se dají použít i k pohonu rozrůstající se zahradní akumulátorové techniky. Chataři a chalupáři s ní mohou i do terénu mimo dosah elektrické sítě.

Vyzkoušeli jsme

Vyzkoušeli jsme si, jak se pracuje s elektrickou řetězovou pilou Black&Decker GK1935T. Tento stroj má příkon 1900 W, rychlost řetězu 9,5 m/s, maximální délku řetězu 35 cm, váhu 5,2 kg a 250 ml nádržku na olej. Pilu výrobce určil pro hobby použití a práce s ní je jednoduchá. Bezpečnost práce zvyšuje nastavení brzdy řetězu, která zabraňuje nechtěnému spuštění motoru. I když pila není nejlehčí, manipulace s ní byla díky dobře ergonomicky řešenému tvaru obou rukojetí snadná a i silnější kulatina položená na koze se nám řezala dobře.

Po skončení práce nastavte ochranný kryt do polohy zajišťující zabrždění řetězu

Při postupu podle přiloženého návodu jsme bez problému zkontrolovali seřízení napnutí řetězu a vyzkoušeli jeho povolování i napínání. Indikátor množství oleje spolehlivě umožňuje zjistit pouhým okem, zda je mazacího oleje v nádržce dostatek.

Elektrickou řetězovou pilu Black&Decker GK1935T tedy můžeme pro nařezání palivového dřeva, hobby použití na zahradě i při stavbách a opravách dřevostaveb doporučit jako nářadí vhodné do domácí dílny.

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: IVAN POLTAVEC

Elektrická řetězová pila