Oprava pavlače

Máte taky na chalupě pavlač a obáváte se, že by místní tesař nezvládl její opravu? Anebo že by se firma z vedlejší vesnice snažila ten krásný prostor nějak „vylepšit“?

V tom případě se můžete s námi vydat „krok za krokem“ podle konkrétní rekonstrukce, které se ujali zkušení řemeslníci pod dohledem památkového architekta Jana Pešty. V našem případě jde o velký patrový roubený dům z oblasti mezi Mladou Boleslaví a Mělníkem

„Právě zde a dále na Kokořínsku a na Českolipsku patří pavlač téměř ke každé pořádné chalupě. Dříve sloužily nejen jako účelová komunikace do komor v patře, ale také jako ‘paráda’ domu, srovnatelná s lomenicí. Jen se podrobně zadívejte na ty krásně vyřezávané sloupky a další detaily…“ komentuje architekt.

Příkladu, který popisuje, lze využít i při opravě malých krátkých pavlačí, které připomínají spíše balkonky (takové nalezneme hlavně na Kokořínsku), anebo těch v přízemí, chráněných rovněž přetaženou střechou. Jsou k vidění na Podbrdsku, Křivoklátsku, ale i v Podkrkonoší.

„Staří tesaři vždy používali dřevo, které bylo v místě dobře dostupné. Nejčastěji to byly jedle nebo borovice. Tvrdé dřevo listnáčů se na zdobné prvky pavlačí nepoužívalo. Také my bychom měli při opravě volit měkké dřevo jehličnanů, i když dnes již velmi vzácnou jedli bude muset nahradit smrk.

Jak prozrazují druhotné praskliny a deformace v řezbách a detailech, dřevo se zpracovávalo většinou čerstvé. Hlavně proto, že se trámce osekávaly ručně sekerou, tedy technikou, která je v případě suchého dřeva téměř nepoužitelná. Dnes se volí většinou dřevo dobře vyschlé, které by mělo mít stabilizované vlastnosti a nemělo by tak podléhat sesychání a deformacím,“ radí Jan Pešta.

Dřevo je vhodné před použitím impregnovat některým bezbarvým konzervačním materiálem (na trhu jich je celá řada – např. Bochemit, Lignofix a mnoho dalších). Pokud pavlač historicky nebyla natíraná, doporučuje architekt po osazení dřevo nastříkat jen horkou lněnou fermeží a ponechat na sluníčku a dešti, které na něm barvu samo vykouzlí. V opačném případě je vhodné obnovit nátěr v původní, třeba i pestré barevnosti.

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: JAN PEŠTA

Oprava pavlače

Oprava pavlače