Čím nahradit starou střešní krytinu

Některá se už nevyrábí, jiná obsahuje škodliviny, další nevyhovuje současným požadavkům na vzhled a kvalitu nebo je moc těžká. Většinu tradičních krytin lze vyměnit za plnohodnotné náhrady.

Výměna střešní krytiny je vždy poměrně značná investice a u některých staveb jde i o náročný a pracný proces. Je tedy nanejvýš žádoucí rozmyslet si před obnovou střechy každý krok a v případě tradičních venkovských staveb navíc vzít v úvahu jejich specifika.
Patří mezi ně zejména důraz na vzhled, protože zatímco u některých domů je možné celkem bez obav zvolit i vizuálně a materiálově zcela jiný typ pokrytí střechy (a někdy tím stavbě velmi prospějete), u chalup je většinou vhodné nebo z důvodů památkové ochrany či lokálních stavebních předpisů dokonce nutné dodržet původní podobu střechy a to s ohledem na tvar, barvu, mnohdy i typ krytiny.

Hliníková falcovaná krytina KERAfalc je vhodná i do extrémních podmínek (Foto: Keramet)

Starou za starou

Nejjednodušší je samozřejmě měnit vysloužilou krytinu za novou variantu stejného materiálu, typu i tvaru. Nezapomeňte, že je potřeba mít stále na mysli, proč původní střechu měníte. Zbavujete-li se například pálených tašek (křidlic) proto, že jsou poničené, zvětralé, příliš zarostlé, část jich sfoukl vítr a vy už nemáte náhradní, stojí za úvahu i nákup zachovalých výrobků z „druhé ruky,“ kterých je na trhu poměrně dost. Lidé se jich mnohdy zbavují ve prospěch novějších a lehčích krytin, ale pálené tašky vydrží spoustu let a bývají za dobrou cenu zcela zachovalé, postačí je mnohdy jen očistit.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Náhrada krytin:

Nahradit lze většinu krytin

Na záklop či bednění

________________________________________________________________________

U tradiční neglazované či nijak jinak neupravené pálené tašky je důležitá jedna věc: ne všechny historické typy mají na současném trhu odpovídající náhradní alternativu, ale většina ano. I za tašky, které se už nevyrábí, většinou seženete nějakou vizuálně odpovídající náhradu, která bude kompatibilní i z hlediska drážek, zavěšení na latě atd. To je dobré předem zjistit, pokud starou střechu jen opravujete, navazujete na ni přístavbou s požadavkem na stejné zastřešení nebo nakupujete zachovalou starou krytinu bez dostatečné rezervy. Nezapomeňte, že stačí pořádná vichřice, popadané tašky se obvykle rozbijí a v nejhorším případě se může stát, že kvůli chybějícím dvěma metrům plochy musíte obnovit celou střechu.

Nabídka moderního příslušenství se týká i hřebenů střech. Foto: Wienerberger

Některé typy pálených tašek mají rovněž pojistné otvory. U starých se to dělalo poměrně často, u nových už se s hřebíky většinou nepočítá, ale stále lze mezi současnými výrobky sehnat i takové křidlice. Základem je vědět, co máte na střeše nebo co na ni plánujete pokládat a zjistit, zda je v nabídce pálených tašek alternativa. Vzhledem k tomu, že stejné či kompatibilní tašky vyrábělo v minulosti více cihelen a je tomu tak často i dnes, vezměte si jednoduše vzorek, najděte nejbližšího prodejce (či cihelnu) a nechte si poradit. Je poměrně pravděpodobné, že máte na chalupě tašky, které se někde blízko vyrábějí už celá desetiletí a stále jsou k dostání.

Pokládka tašek není nijak technicky náročná. Foto: Shutterstock

Beton je těžší

Jednou z nejlepších alternativ k původní pálené tašce je taška betonová. Rovněž patří mezi skládané krytiny, s keramickou křidlicí ji spojuje mnoho shodných vlastností a kromě nich má i některé lepší: stojí míň peněz, je tvarově přesnější, může mít nejrůznější ochranné nátěry či nástřiky, takže se snadno přiblíží původní oranžové nebo načervenalé barvě pálené střechy. Pozor je třeba dávat jen na kvalitu a únosnost konstrukce krovů. Skládaná krytina je těžká a betonové tašky jsou nejtěžší. Možná by je převážila krytina břidlicová, ale ta se za původní pálené tašky většinou nevyměňuje. Hmotnost, kterou ta či ona krytina zatíží metr čtvereční krovu, uvádí každý výrobce a prodejce, takže si před nákupem můžete snadno udělat srovnání. Případně včas pozvěte profesionály na posouzení krovu, zjistit problém až po sundání staré a nákupu nové krytiny je pozdě.

Strohé nečlenité fasádě novostavby sluší i jednoduché tvary falcovaných střech. Foto: Satjam

Dobré rady

  •  Než se pustíte do výměny krytiny na chalupě, zjistěte, zda vás v tom neomezuje nějaké místní nařízení o barvě či tvaru střechy nebo typu krytiny.
  • Nechte si vypracovat víc než jeden nezávislý posudek kvality krovu a počítejte s tím, že „střechařská“ firma chce zakázku. Pracnou a drahou výměnu vám tedy často doporučí, i když není nezbytná.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firem Satjam, Wienerberger a Keramet

Čím nahradit starou střešní krytinu