Nechte slunce ohřívat vodu

Máte na zahradě bazén? Pak jistě přemýšlíte, jak v něm co nejlevněji ohřívat vodu. Vezměte si na pomoc slunce. Uspoříte.

Solární ohřev dokáže vodu v bazénu zvýšit až o šest stupňů Celsia

Solární ohřev bazénu zaslouženě získává na oblibě a v posledních letech patří k nejoblíbenějším způsobům, jak si v bazénu zajistit příjemně teplou vodu. Moderní technologie zlevnily vstupní náklady, obsluha není náročná, montáž zařízení je jednoduchá a výsledky při ohřevu vody jsou výborné.

Dva systémy na výběr

Solární panel 1,8 m2 (Mountfield)

Zájemci mají dvě možnosti, jak si sluncem vodu v bazénu ohřát. Jednou z nich je panelový systém, který je možné připojit pouze na pískovou filtraci. Umisťuje se na stojan, přímo na stěnu nadzemního bazénu nebo na stříšku nedalekého zahradního domku.

A pak je tu spirálový solární ohřev pro všechny, kdo pískovou filtraci nevlastní. Ten se hodí ke všem menším typům bazénů. Jde o speciální hadici, která je stočena na podložce a zakryta plastovým poklopem. Jestli chceme zvýšit účinnost, můžeme za sebou zapojit několik těchto kolektorů. Propojují se hadicí.

Princip ohřevu

Solární ohřev bazénové vody je v principu jednoduchý. Panelové zařízení se zapojí do filtračního okruhu za pískovou filtraci. Systémem protéká přefiltrovaná voda, v solárním panelu se ohřeje a příjemně teplá se vrací zpět do bazénu. Průtok vody solárním ohřevem zajišťuje čerpadlo pískové filtrace, voda v bazénu se tak ohřívá zcela zdarma.

Solární ohřev Spiral a Pyramida SUN (Mountfield a Marimex)

V kolektoru se voda ohřívá přejímáním slunečního tepla přes černou hadici. K výhodám patří univerzální napojení, které umožňuje toto zařízení využít u všech typů bazénů, a zanedbatelný není ani fakt, že investice se vám vrátí již za jednu sezonu.

Co dělat, aby solární ohřev pracoval správně

Solární ohřev dokáže zvýšit teplotu vody v bazénu až o 6 °C, díky čemuž si můžeme prodloužit koupací sezónu až o několik týdnů. Musí být ale správně nainstalován, a to pod úhlem 30 stupňů (v době od května do září). Je dobré neohřívat vodu nad 30 °C. V teplé vodě se totiž velmi dobře daří řasám. Zařízení proto vždy nainstalujeme do míst, kam během roku ve větší míře dopadají sluneční paprsky.

Panelový solární systém Slim (Marimex)

text: HELENA ŠTĚTINOVÁ

foto: ARCHIV FIREM

Nechte slunce ohřívat vodu

Nechte slunce ohřívat vodu