Nábytek z masivu

Vůně ještě čerstvě opracovaného dřeva nebo včelího vosku, kterým bývá ošetřen povrch dřevěného nábytku – to může být jeden z důvodů, proč máme rádi nábytek z masivního dřeva.

Nábytek z masivu s bílou lazurou (Jitona)

Dalším je určitě ten, že celodřevěný nábytek je fortelný, vydrží mnoho let i nepříliš šetrné zacházení a při poškození se dá opravit, což je u nábytku z dýhovaných nebo fólií potažených desek obtížné, ne-li nemožné. Ani povrchové šrámy, způsobené používáním, dřevu neuberou na kráse – spíše naopak, dodají mu patinu, kterou často hledáme.

Do chalupy dřevo patří

Do chalup se prostě vybavení z masivního dřeva hodí. Nábytek může být vyroben z nového dřeva, ale někdy výrobci používají i části starého nábytku či repasují letité kusy, což ocení zejména milovníci zařízení „s duchem doby“. Z měkkých dřevin se nejčastěji používají smrk a borovice, se světlou barvou a výraznou kresbou, z tvrdých dřevin to bývá ořech, dub, buk. Nábytek se dělal i ze dřeva ovocných stromů, například hrušně či třešně.

Jaké styly se hodí

Styl venkovské chalupy si žádá nejen dřevo, ale i určitý typ nábytku. Zdaleka to nemusí být jen před lety oblíbený selský styl v přírodní barvě dřeva. Lavice, židle, kredence, skříně, postele a stolky mohou být střízlivě hladké nebo s jen mírně vystupujícími rámečky či kazetami dvířek a zásuvek, nebo naopak s nápadnějšími ozdobně soustruženými či vyřezávanými prvky.

Kuchyně ze smrkového dřeva je opatřena voskem (Český dřevěný nábytek)

V obchodech najdete i nábytek v anglickém či francouzském stylu, který se od domácího liší některými detaily – například plochy dvířek jsou viditelně skládané z jednotlivých prkének, kredence a příborníky mají v horní části otevřené police k ukládání talířů „na stojato“ nebo háčky na pověšení hrnečků, na nábytku se objevují ve větší míře kovové prvky, například v podobě robustních zámků či okovaných rohů, a podobně.

Mění se barevnost

Bohatší je i barevnost – vedle přírodní nebo hnědé, u nás dosud převládající, se stále častěji setkáváme i s bílou, šedou, krémovou, tmavě červenou, šmolkově modrou či světle tyrkysovými odstíny. Lazury přitom nechávají prosvítat kresbu dřeva, krycí barvy se zas někdy kombinují s uměle vytvořenou „odřenou“ patinou.

Nezapomeňte na malovaný nábytek

Stará truhla je nově malovaná (Snel Furniture)

Kdo si rád interiér ozdobí nějakým malovaným kouskem, nemusí hned sahat po starožitnosti. I nový nebo repasovaný nábytek opatřují výrobci malovaným dekorem ve starém stylu. Jestliže mu dodají i starou patinu, nepoznáte, že „prastará“ truhla byla vyrobena před nedávnem.

Na své si přijdou i obdivovatelé originálně pojatého rustikálního nábytku, protože masivní dřevo nabízí spoustu možností nejrůzněji pojatého plastického ztvárnění.

www.unis-n.cz, www.jitona.cz, www.sindelar-nabytek.cz, www.gazel.cz, www.dudinger.cz, www.art-style.cz, www.jysk.cz, www.bellarose.cz, www.anglickasezona.cz, www.monport.cz, www.snel.cz, www.ermar.sk

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Nábytek z masivu