Jak vybrat dřezovou baterii

Bez dřezu a dobré baterie se neobejde ani kuchyně, kde se o většinu nádobí stará myčka. Výběr nové armatury nemusí být tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát.

Nabídka je pestrá, ceny obyčejných baterií začínají na několika stokorunách, ale modely, které například ohřívají nebo filtrují vodu, mohou stát i několik desítek tisíc korun. Na chalupě oceníme baterie jednoduchých linií a v retrostylu.

Podle způsobu instalace se dělí na nástěnné, které vedou vodu do dřezu z trubek ve zdi, na stojánkové, umístěné na kuchyňské desce nebo přímo v těle dřezu, a podomítkové, kdy ze stěny vystupuje hrdlo a kohoutky. Podle toho, jaký máme ohřívač vody, ještě musíme volit mezi bateriemi tlakovými a beztlakými.

Baterii zvolte i podle toho, zda ve dřezu často myjete nádobí nebo zeleninu. Dostatečná výška a možnosti nastavení vám zjednoduší práci.

Kohoutek nebo páka

Do stylového interiéru se budou hodit baterie s křížovým nebo růžicovým ovládáním, ale u kohoutků poměrně dlouho nastavujeme správnou teplotu vody. Pákové modely čas a manipulaci s nastavením teploty výrazně zkracují. Baterie termostatické vodu namíchají a udržují na požadované teplotě.

U stojánkových baterií je zapotřebí vzít v potaz i výšku těla a krku baterie. Pokud je nízká, neumyjeme pod ní větší kusy nádobí, jako jsou hrnce, ani tu nenapustíme vodu do kbelíku. Tento problém může vyřešit sprška, která se vysouvá z těla baterie.

Jestli plánujeme umístit dřez pod kuchyňské okno, jsou tu bajonetové nebo sklápěcí baterie, které při potřebě otevření okna sklopíme nebo vysuneme a položíme na pracovní desku.

Integrované osvětlení není jen dekorativní, ale signalizuje i teplotu vody

Barevná voda

V poslední době patří k módním trendům ještě vybavení přepínačem proudu vody nebo integrované LED osvětlení, které nemá jen dekorativní funkci. Barva světla totiž prozradí, jak teplá voda z kohoutku teče. Je-li proud vody opticky zbarvený do zelena, teče voda teplá asi do 32 °C. K modré barvě náleží teplota okolo 32 až 40 °C, růžová až fialová již má mezi 40 a 45 °C a červená znamená, že voda má teplotu nad 45 °C.

 

 

Jak vybrat dřezovou baterii