Dekor na stolním porcelánu

porcelán s dekorem modré třešně

Porcelán se vzorem Modré třešně mívaly v příborníku už naše babičky, oblíbený je stále (Foto: Thun 1794)

Stolní porcelán, jak soupravy, tak jednotlivé kousky, nemusí být čistě bílý, často jej zdobí dekor. Jaký se bude vyjímat na chatařském a chalupářském stole?

Uplatní se tu jak střízlivé vzory, jako jsou puntíky, proužky, vlnky, geometrické dekory, tak jednoduše i bohatěji ztvárněné květinové, rostlinné či ornamentální motivy. Ovšem puntíky a proužky mohou mít více podob, mohou být jedno- i vícebarevné, bloky proužků lze klást různými směry i doplňovat dalšími vzorečky. Geometrické dekory se mohou rozložit po celé ploše porcelánu nebo pouze jako úzké či širší lemy mohou zdobit okraje nádobí. Květinových a rostlinných vzorů je nepřeberné množství, zvolit můžeme jednoduchá stylizovaná kvítka i realisticky ztvárněné rostliny.

Dekor na porcelánu bývá také inspirován ročními obdobími, oblíbené je nádobí s velikonočními a vánočními motivy. K tradičním vzorům stále patří „modré třešně“ a „cibulák“ – k modrému přibyl v poslední době i zelený a vícebarevný.

Jiné vzory

Mnoho dalších motivů, jako například lidské postavy, zvířata, architekturu, pohádkové bytosti, nejrůznější předměty či abstraktní vzory, najdeme spíše na jednotlivých kouscích porcelánu, především na hrnečcích.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem

Dekor na stolním porcelánu