Šance pro džíny

Obnošené džíny nevyhazujte! Můžete je zrecyklovat a ušít z nich spoustu nápaditých bytových i oděvních doplňků.

Také se vám doma hromadí staré a už nenošené džínové kalhoty, bundičky nebo sukně? Byla by škoda, aby skončily v popelnici. Pevná džínovina je materiál, který se hodí na spoustu věcí – potažení sedáku židle nebo křesílka, tašky a batohy, pouzdra na brýle či mobil, obaly na knížku, polštář a zahradní sedáky, hračky i bižuterii.

Rifle ze second handu posloužily při renovaci thonetek (Truhlářství Cvikr)

Nevadí, že ze starého oblečení nevystřihneme velký kus hladké látky v celku. Všechny švy a štepování můžeme naopak ve své tvorbě nápaditě uplatnit, části z různých kusů oblečení dále sešívat, kombinovat víc odstínů modré. Typické prvky džín jako nášivky, nýtky, poutka nebudeme z látky odstraňovat, naopak je při svém tvoření využijeme. Výborně se dají zužitkovat všechny džínové kapsy, nemusíme jimi jen doplnit tašky a pouzdra, ale můžeme z nich vyrobit i úžasný kapsář. Čím víc odlišných kapes, tím lépe!

Na potahu stoličky vyniknou kousky džínoviny v různých odstínech (Black Ox)

Modrá džínovina pěkně ladí s pestře potištěnou bavlnou, dá se tak zkombinovat například u tašek, pouzder, obalů na knihy, hraček. Zdobit ji můžeme i prošíváním, barevnými aplikacemi, výšivkou, našíváním korálků. Pomocí zbytků kalhot nebo sukní lze polepit papírové nebo překližkové pořadače, krabice na drobnosti, malé zásuvky.

Zbyl vám plastový kyblík od barvy na malování? Stačí vymýt a obléknout ho do návleku z odstřižené horní části džínové sukně nebo kalhot. A zahradní pomocník se spoustou kapes a poutek na nářadí je hotový (Primalex)

Takovým kapsářem nepohrdne školák ani dospělý (Grada)

Naše rada

  • Na věci, které budou hodně namáhané (potah sedáku, taška) použijeme silnější, pevný a neporušený kus džínoviny, na obaly, hračky a bižuterii stačí slabší látka.

  • Lépe se pracuje s džínovinou, která neobsahuje elastické vlákno, nebo aspoň vybereme tu s co nejmenším podílem elastanu. Na jednom výrobku nemícháme látku s elastickým vláknem a bez něj.

Polštář ušitý technikou patchworku (Grada)

Náš tip 

Dejte odloženým džínům ještě jednu šanci!“, vyzývá autorka Jana Harmachová všechny, kteří se neradi loučí s oblíbeným kusem oblečení. V knize Druhá šance pro džínsy ukazuje, jak z nich vytvořit šperk, pouzdro na brýle či mobil, nákupní tašku, kabelku, přehoz na postel, polštáře, kapsář, hračku a mnoho dalšího. Srozumitelné návody umožní začít s tvorbou i začátečníkům, na své si přijdou i zkušené švadleny. Postupy obsahují spoustu praktických rad. Vydala Grada, cena je 299 Kč.

Připravila: Iva Tvrzová
Foto: Grada, Barevná hra recy-věcí, autorka, archiv firem a Shutterstock

Šance pro džíny