Houpací křeslo

Rubrika: Interiér

Houpací křeslo je tradičním kusem nábytku, který svým majitelům přináší pohodu a radost.

V malých bytech byste ho asi nenašli. Přesto tento kus nábytku nevyšel z módy. Na chalupách je pro houpací křeslo ale obvykle dost místa, tak si jej pořiďte. A jestli se na něj práší v kolně nebo na půdě, vezměte ho do pokoje. A užívejte si. Houpací křeslo je nejen krásným kusem nábytku, ale při odpočinku v něm budete mít dobrou náladu. Houpání a pohupování je báječná relaxace. Baví nás všechny, bez rozdílu pohlaví a věku, navíc je tato příjemná činnost i velmi zdravá.

Houpání uklidňuje a výzkumy prokázaly, že se díky rytmickým pohybům vpřed a vzad aktivuje mozek a tělesné funkce. Při houpání dochází k prokrvování a k okysličování mozku, což je provázeno zvýšením tělesné teploty a aktivací příjemných pocitů v limbickém systému.

Klasika i moderna

Proto výrobci na tento nábytek nezapomínají a vedle klasických houpacích křesel přicházejí i s novými, designovými modely. Na chatách a chalupách ale přece jen raději využijeme “babiččiny” dřevěné nebo ratanové modely. Většinu z těchto křesel využijeme jak uvnitř, tak venku na terase.

Přestože se na trhu objevují i futuristické modely ze sklolaminátu a plastů, podoba klasických křesel je téměř stejná. Kostra se obvykle vyrábí ze dřeva, které lze dobře ohýbat, může však být i kovová. Kromě dřevěných a čalouněných sedáků a opěradel u těchto křesel najdeme i ratanové nebo rákosové výplety.

Menší modely, které zaberou méně místa, pak mají ližiny. Houpací a kyvná křesla vnášejí do interiéru pocit pohody a klidu. Při nákupu zvažte, na jaké podlaze bude vaše křeslo stát, aby vám při houpání neodřelo její povrch.

www.iratan.cz, www.ton.eu, www.ikea.cz, www.diskontnabytek.cz, www.kika.com/cz, www.polstrin.cz, designbuy.cz, www.insidecor.cz, www.westwing.cz, www.konsepti.com

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Houpací křeslo

Houpací křeslo