Nábytek z europalet

Dřevěné palety se primárně používají při transportu zboží. V poslední době se však objevilo hodně nápadů, jak je zrecyklovat a využít při výrobě originálního levného nábytku.

Standardní europaleta s rozměrem 1200 x 800 x 144 mm má nosnost přibližně 1 500 kilogramů a vyrábí se z poměrně kvalitního dřeva, které se ničím nenatírá ani jinak neošetřuje. Tato skutečnost dělá z europalet zajímavý produkt, který se dá dále recyklovat.

Celé palety můžeme využít jako základ postelí či posezení, které doplníme barevnými matracemi a pohodlnými polštáři. Paletu lze i rozřezat na menší díly nebo úplně rozebrat na prkénka a z nich se dá sestavit cokoliv – stolek, polička, křeslo, lavice, věšák, čelo postele, stěna na fotografie…

Fantazii se meze nekladou ani při povrchové úpravě. Pokud je dřevo v dobrém stavu, lze je použít v surové podobě. Jeho povrch jen přebrousíme, abychom se do budoucna vyhnuli třískám. Na takovém nábytku vynikne patina a omšelost materiálu, což je dnes v kursu. Prkna samozřejmě můžeme též libovolně natírat, mořit, lakovat či polepovat.

Při použití nábytku vyrobeného z dřevěných palet v interiéru doporučujeme plochy, které přijdou do styku s podlahou – nožičky a dna – podlepit měkkým filcem. Dřevo palet je drsné a podlahu (zejména laminátovou) by mohlo poškodit a nadělat v ní ošklivé škrábance.

A nakonec praktická informace: nové europalety se dají sehnat za cenu kolem 500 Kč za kus, použité přibližně za 200 Kč za kus. Když si uvědomíte, že jsou velké, pevné a k jejich přetvoření nepotřebujete mnoho dalších investic, není divu, že jsou pro mnohého kutila zajímavou výzvou.

text: Martina Lžičařová
foto: Shutterstock a archiv firem
kresba: Petr Živný

Nábytek z europalet

Nábytek z europalet