Obklad za linku

Při přípravě pokrmů se jen stěží vyhneme tomu, aby občas nevystříkla voda, omastek nebo jiné nečistoty. Úzký pruh stěny za linkou před nimi ochrání vhodně zvolený obklad. Možností se nabízí celá řada, důležitý je vzhled i praktičnost.

Keramický obklad je osvědčený materiál, se kterým nemůžete šlápnout vedle. Hodí se k tradičním i moderním interiérům, je velmi praktický a odolný. Náročnost jeho údržby pak souvisí především s množstvím spár, ve kterých se rády usazují nečistoty. Obklady se nabízí v nepřeberném množství barev, rozměrů i tvarů, takže je lze bez obtíží přizpůsobit odstínu vybraného nábytku i celkovému stylu. Pokud byste ale přece jen raději sáhli po méně obvyklém řešení, možností je celá řada.

Odstíny terakoty kontrastují s nábytkem v krémové barvě. Fineza Brick America Old, 999 Kč/m² (Foto: SIKO)

Praktické lamino

Čím dál častěji se v kuchyních objevují MDF desky s laminátovou úpravou. Jsou poměrně odolné, snadno se čistí a výběr dekorů je téměř nekonečný. Velkou výhodou je absence obávaných spár a možnost použití stejného dekoru jako na pracovní ploše.

Přírodní kámen podtrhne venkovskou atmosféru. Foto: Shutterstock

Kámen a cihly

Přírodní materiály, které sluší především kuchyním v rustikálním stylu, mají také spoustu příznivců. Obklad z lícových cihel či přírodního kamene vypadá velmi efektně. Je však dost náchylný k ulpívání nečistot a jejich odstranění je pak většinou poměrně obtížné. Impregnací povrchu sice zabráníte pronikání kapek dovnitř materiálu, i tak se ale musíte připravit na náročnější úklid.

Údržba grafoskla je snadná (Foto: JAP Future)

Dokonale hladké sklo

Skleněná plocha je z praktického hlediska skvělou volbou. Je snadno omyvatelná a vlhkost ani mastnota jí nijak neškodí. Pro obklad kuchyní se používá kalené sklo, které je odolné proti rozbití a teplotám do 200 °C. Prodejci nabízejí širokou palet jednobarevného skla, lze však také si nechat na míru zhotovit obklad s vlastním motivem (tzv. grafosklo). Umístěním větší skleněné plochy ale kuchyni vtisknete moderní vzhled, což se do některých prostor příliš nehodí.

Betonová stěrka vnese do kuchyně industriální nádech (Foto: Microbond)

Efektní beton

Použití betonové stěrky je zajímavým a praktickým řešením především pro kuchyně s moderním či industriálním vzhledem. Tento materiál je odolný a omyvatelný, pozor byste si však měli dát na to, aby povrch nebyl příliš porézní, což by jeho údržbu mohlo značně zkomplikovat.

Tapety a nátěry

Místo obkladu lze použít i tapeta. K tomuto účelu se lépe hodí vinylové tapety, jejichž povrch je do jisté míry omyvatelný. V každém případě je však nutné si uvědomit, že toto řešení je vhodné spíše pro kuchyně s méně intenzivním provozem, a tak jako tak bude po čase nutná její výměna. Podobně je tomu i s omyvatelnými nátěry, které sice snesou pár kapek vody či oleje, při častém otírání se ale postupně povrch poškodí.

Velkoformátová dlažba patří k nejodolnějším materiálům. Foto: Shutterstock

Sázka na jednoduchost se zpravidla vyplatí. Obklad Evolution & Inmetro, 1 095 Kč (Foto: Kachlíkárna)

Dobrá rada

Ačkoliv je výběr přes internet nebo z katalogu pohodlný, fotografie se často od reálného vzhledu produktu liší. V obchodě nebo kuchyňském studiu si materiál můžete prohlédnout na vlastní oči. Ještě lepší je, pokud si vzorek odnesete domů a vyzkoušíte jej přímo na místě.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Kachlíkárna, JAP Future, Microbond, SIKO a Shutterstock

Obklad za linku