Nábytek z použitého dřeva – čím starší, tím lepší

Záliba ve věcech s puncem letitosti stále trvá. Můžete si dokonce pořídit nábytek a doplňky, které byly vyrobeny ze starého, jednou již použitého dřeva.

Takové kousky dodávají interiéru zvláštní kouzlo. Tak trochu jako když objevíme starý poklad – nemusí v něm být zrovna třpytivé zlaté šperky, stačí, že předměty něco pamatují a mají svou tajuplnou historii. Usednout na lavici, jejíž prkna byla kdysi součástí vstupních vrat měšťanského domu, nebo popíjet drink u stolku vyrobeného z materiálu staré lodě – to může mít pro někoho velkou přitažlivost.

Staré lepší než nové

Nábytek vyrobený ze starého dřeva má několik výhod. Pokud jde o kvalitní tvrdé dřevo, které nebylo vystaveno trvale vlhkosti ani napadeno dřevokazným hmyzem, je už dokonale suché a téměř nezničitelné.

Dřevo samozřejmě dřívějším používáním utrpělo různé šrámy. Vidíme na něm vrypy, na některých místech je vyštípnuté… Nemusíme se tedy bát, že nám novodobý škrábanec pokazí vzhled nábytku. Mezi těmi starými se totiž dokonale ztratí!

Dřevo s přírodním povrchem

Přírodní povrch dřeva, který nekryly silné vrstvy nátěrů, dostal mnohaletým používáním přirozenou patinu. Ztmavl, místy ho dotýkající se ruce vyleštily do hladka, jinde se naopak časem vymyla běl a zůstaly plasticky vystupující linky let, někde se kousek urazil nebo odloupl.

U takového „dřeva s historií“ si můžeme představovat, čeho všeho bylo svědkem. Jen musíme dát pozor – především u sedacího a stolového nábytku – na hrubší povrchy, pokud máme oblečení z jemných tkanin.

Nábytek z lodí

Vzhledově odlišným typem nábytku je ten, který se vyrábí z materiálu vysloužilých exotických lodí. V Indonésii jsou z teakového dřeva, které je velmi odolné. Na jeho povrchu se často zachovaly zbytky barevných nátěrů nebo nápisů. To nevadí, naopak se toho dá zajímavě využít. Na jednom nábytkovém kusu se může objevit více barev, což dodá interiéru na zajímavosti. Každý výrobek je originál.

Lavička i zrcadlo

Ze starého dřeva se dá vyrobit téměř cokoliv. Hodí se na sedací nábytek, například na křesla a židle, mohou z něj být robustní zahradní lavice, kterým neublíží déšť a nevšimne si jich ani zloděj. Dobře vypadá na různých typech stolů a stolků, zvláště vynikne na skříňkách a komodách.

Kdo nemá odvahu pořídit si tak nápadný kus nábytku, může zvolit některý z doplňků. Nabízejí se zrcadla a obrazové rámy, úložné boxy, lampy, hodiny, věšáky, podnosy.

 

text: IVA TVRZOVÁ
foto: ARCHIV FIREM

 

 

Nábytek z použitého dřeva – čím starší, tím lepší

Uložit

Nábytek z použitého dřeva – čím starší, tím lepší