Trochu jiné osvětlení

Chceme-li interiéru dopřát skutečně originální osvětlení, vsaďme na kusovou výrobu, nebo si svítidlo zkusme vytvořit sami.

Nevšední svítidlo si můžeme navrhnout sami, ale výrobu bychom měli svěřit odborníkovi. Nebo můžeme jít jednodušší cestou, kdy použijeme hotový výrobek (objímku s přívodním kabelem se zástrčkou), který pouze zakomponujeme do připraveného podstavce, závěsu apod.

Retrožárovky navodí lehce nostalgickou atmosféru. Mix různých tvarů navíc působí uvolněně a hravě

Ve znamení dřeva

S rekreačními stavbami si dřevo rozumí snad nejlépe. K vytvoření nevšedních světel lze využít trámky, zajímavě tvarované větve či vykotlané kmeny. Můžeme jim ponechat přírodní vzhled, nebo je opatřit vhodným nátěrem.

Z vodovodních trubek lze pomocí kolínek a “téček” sestavit stropní i nástěnné svítidlo

V zajetí skla

Pro světelné zdroje se sklo hodí díky své průhlednosti. Dá se ovšem využít méně tradičně, ve stínidla se mohou proměnit třeba obyčejné zavařovačky nebo elegantní vinné láhve. Efektní svítidlo vznikne z láhve či sklenice velmi jednoduše i vložením LED pásku.

Starý trám s kramlí stačilo napatinovat, upevnit na něj bodové reflektory, zavěsit na provazy a originální lustr pro rustikální i minimalistický interiér je na světě

Hra světla a stínu

Rafinované osvětlení využívá průsvitnost nebo necelistvost materiálu. Stínidlo, jímž budou probleskovat světelné paprsky, upleteme z tenkých šlahounů či větviček. Sestavit ho můžeme také z papíru včetně silného kartonu. Jemné světlo, které proniká stínidlem z krajky nebo děrovaného plechu, promítne na zdi a strop fantastické obrazce.

Lanová svítidla můžeme jen nedbale přehodit přes trámy

Pavouci a plazivci

Cihlové či kamenné zdi nebo trámový strop přímo vybízejí k tomu, aby se po nich „pnulo“ rozvětvené osvětlení, jehož základ tvoří trubky nebo lana. Trámy rovněž dobře poslouží k uchycení ramen pavoučího lustru.

Jako klícky vypadají svítidla z pásoviny

ideaface.cz, ontwerpduo.nl

 


Náš tip

Pro industriální, ale i dřevěné nebo lanové lustry a lampy jsou ideální tzv. retro žárovky, které díky měkkému teplému světlu dodají interiéru na útulnosti.

I obyčejná zavařovačka se může proměnit ve stínidlo

Inspiraci najdeme i u věhlasných designérů, obdobu jejich děl však pořídíme za zlomek ceny

Zajímavá láhev a opletené kabely postačily designerům k vytvoření osobité lampičky (Ontwerpduo)

Připravila: Zuzana Ottová
Foto: Joost van Brug, Zuzana Ottová, archiv firem a Shutterstock

Variabilní “plazivé” stropní svítidlo Forest je vyrobeno z hliníku, lakované mědi nebo mosazi a kopolymeru ABS (Ontwerpduo)

Trochu jiné osvětlení