Předzahrádka – nostalgie a současnost

Rubrika: rss-feed, Zahrada

Okrasná předzahrádka je vizitkou zahrady, ukázkou vkusu a pěstitelských schopností majitele. Může být ukázněná i rozevlátá, s růžemi nebo bez. V každém případě je pěkné, když ladí s architekturou domu.


Máte slabost pro výsadbu ve stylu prababičky, nebo se vám líbí něco jednoduššího? Nabízíme malou exkurzi do českých předzahrádek, které jsme potkali na našich chalupářských cestách.

Majitel se nebál umístit před plot nádoby se svými milovanými muškáty a begoniemi, čímž vzniklo zátiší evokující idylu Středomoří

Předzahrádka s nápadem

V ideálním případě má předzahrádka jednotnou kompozici. Skalničkář si pod okny nejspíše vybuduje malou skalku, sběratel pěnišníků neodolá a vysází si na předzahrádku své nejbarevnější výpěstky, které proloží podrostovou výsadbou.

Je také možné vymyslet a realizovat předzahrádku minimalistickou – třeba jako souostroví květináčů, jejichž výsadbu lze měnit během ročních období. Jednu takovou jsme potkali v České Skalici, a patřila k ní i vítací branka popnutá růžemi.

Stačí hrst letničkových semínek a trávník před domem zkrásní

Předzahrádka chalupářská

Na předzahrádku, zejména chalupářskou, odjakživa patří květiny: trvalky a letničky s akcentem okrasných keřů. Patří na ni i jarní cibuloviny, sasanky a čemeřice jako vzkaz kolemjdoucím, že jaro už přichází.

Pokud paní domu netrvá na výlučně okrasné roli předzahrádky přisadí sem i zeleninu a trsy aromatických bylinek.

Je příjemné, že chalupářská předzahrádka je každým rokem trochu jiná, i když se stejnými rostlinami. Když totiž několik let experimentujete a vystihnete tu správnou sestavu, rostliny se samy přesévají a vytvářejí přirozené společenstvo.

Jednoduchá výsadba před plotem: převislý čilimník, trs ozdobnice a vzrostlá levandule. Snadno se udržuje a zaručeně upoutá pozornost kolemjdoucích

Minimalistická verze

Pokud chcete předzahrádku pojednat jednoduše a pokrýt pouze trávníkem, zkuste její plochu rozčlenit třeba asymetricky umístěným trsem ozdobnice doplněným několika kameny a výrazně barevnými trvalkami.

Hezky vypadá porost zběhovce s načervenalými listy, doplněný rozchodníkem velkým nebo kontryhelem. Vlající ozdobnice dodá strnulému a fádnímu trávníku pohyb, kameny na sebe navážou optické těžiště předzahrádky.

Jako doplněk minimalistické předzahrádky se hodí nižší dřišťály, azalky, kdoulovce, skalník, zakrslý panašovaný brslen nebo obyčejný jalovec. Hodně radosti nadělá zákula nebo pnoucí růže poblíž vstupní branky.

Promyšlená a moderní výsadba počítá s teplým klimatem jižní Moravy. Jsou tu rostliny nenáročné na vodu, třeba šrůcha

Cestička k domovu

Cestička od branky k domovním dveřím nemusí vést rovně podle pravítka – mírný meandr nebo její proměnlivá šíře předzahrádku ozvláštní. Na šířce cestičky nešetřete. Možná, že časem budete do domu stěhovat něco rozměrného.

Zkuste na její vydláždění použít něco jiného než zámkovou dlažbu – té je všude plno. Hezčí jsou například šlapáky z plochého kamene. Můžete kombinovat několik druhů hornin i různé velikosti kamenů.

Předzahrádka je vizitkou svého majitele. Takto nás před časem přivítal proslulý skalničkář Zdeněk Zvolánek

Jak vysoký plot?

Příjemné je oplocení na úrovni ramen chodců. Sympatické jsou předzahrádky ohraničené jen symbolicky nizoučkou zídkou, aby do nich vítr nezavál smetí z ulice a aby na ni nezavítali cizí psi. Například na Jižní Moravě některé předzahrádky zabíhají bez oplocení až k chodníku, a je radost kolem nich projít.

 

 

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Předzahrádka – nostalgie a současnost