Zničte otravný plevel!

Rubrika: Zahrada

Hubení plevele je otravná, náročná a nikdy nekončící práce. Mechanické odstraňování jednotlivých rostlin je zdlouhavé a někdy i neúčinné. I když existují i přírodní prostředky, někdy si musíme vzít na pomoc chemii.

pampelišky a mech dokážou trávník úplně zničit

Chemické přípravky k hubení plevele jsou velmi rozmanité. Již proto, že každý typ plevele má specifické vlastnosti a musíme proti nim zakročit individuálně. Každý, kdo má zahradu, ví, jak těžký je boj s plevelem, který se na pozemku stačí rozmnožit.

novinka – roundup Gel. zcela nový způsob hubení plevele pomocí gelu. stačí zmáčknout aplikátor a ihned gel nanést na list (roundup-garden)

Jarní trávník plný žlutých sluníček pampelišek nebo bílých květů sedmikrásek je sice krásný, ale nesplňuje požadavky, které na něj klademe. Stejně jako ten, který zadusily polštářky mechu. A jak rychle dokáže zmizet pod šlahouny vikve koberec z půdokryvných keřů, se mnozí z nás přesvědčili v květnu, který byl plný teplých i deštivých dnů, v nichž se plevelům skutečně dařilo.

S čím se nejčastěji potýkáme na záhonech nebo v trávníku? K nejčastějším plevelům, které se v našich zahradách vyskytují, patří například pýr, pampeliška, pcháč oset, bršlice, šťovíky, kopřivy, pryskyřníky, merlík bílý, jitrocel a v trávníku pak mech. A to vyžaduje, abychom proti každému z nich bojovali nejvhodnějšími prostředky.

Herbicidní přípravky

Chemické prostředky k hubení plevele nazýváme herbicidy a dělíme je do dvou skupin, a to na neselektivní (totální) a selektivní (výběrové).

holou půdu můžeme před osázením zbavit plevele pomocí neselektivních herbicidů

K totálním herbicidům patří například Dominátor, Kaput, Touchdown Quatro nebo Roundup. Účinná látka je přijímána výhradně zelenými částmi rostlin obsahujícími chlorofyl. Při styku s kořeny a nezelenými částmi rostlin, stejně jako se zemí, je látka brzy inaktivována. Aplikaci provádíme buď postřikem (asi 1 litr namíchaného přípravku s H2O/100 m2), nebo je na rostliny natíráme štětcem, knotem nebo houbou v poměru 1 : 1 až 1 : 2. K jejich výhodám patří dlouhotrvající výsledek.

agro lontrel 300 je selektivní herbicid pro hubení dvouděložných plevelů (agro cs)

Selektivní herbicidy si poradí s dvouděložným plevelem, ale nezničí traviny. Například Agrofit Kombi, Bofix, Lontrel, Starane. Proto jsou vhodné také k aplikaci ve vzrostlých trávnících. Při péči o zahradu patří pravidelné hubení plevelů k důležité činnosti, kterou správný zahradník nikdy nesmí opomenout. Pomocí chemických prostředků určených k hubení plevele si ji lze velmi usnadnit nebo se těchto obtížných rostlin zbavit navždy.

Tyto přípravky se prodávají v podobě sypké k ředění vodou, jako gely i předem namíchané postřiky. Pokud si s jejich použitím a účinkem nejsme jisti, je dobré se již při výběru poradit s odborníky a informovat se, jaký způsob hubení plevele je pro náš případ optimální.

www.roundup-garden.cz, www.aros.cz, www.agro.cz, www.lovela.cz

text: Helena Štětinová
foto: Shutterstock a archiv firem

Zničte otravný plevel!

Zničte otravný plevel!