Čínské astry

Rubrika: Zahrada

Patří k nejoblíbenějším letničkám a v pravé venkovské zahrádce nemůžou chybět. Jejich květy ozdobí záhon od začátku léta do pozdního podzimu.

Pěstuje se mnoho odrůd čínských aster. Liší se od sebe výškou rostliny i velikostí, tvarem, barvou a uspořádáním květu. Úbory mohou být jednoduché, poloplné i plné, malé jazykovité květy, z nichž se úbory skládají, jsou široké, jehlicovité, prohnutě stočené, trubkovité… Vyskytují se v mnoha barvách od bílé, žluté přes růžovou, červenou a fialkovou až po temně fialovou a karmínovou. Mohou být jedno i dvoubarevné.

Nízké odrůdy se bohatě větví a hodí se do truhlíků, kobercových záhonů i jako obruba, středně vysoké a vysoké rostliny se obvykle pěstují pro řez květů, které ve váze vydrží krásné po celý týden.

Semena aster se vysévají do pařeniště nebo do truhlíku již v březnu. Předpěstované rostlinky se ven mohou vysadit v polovině května. V teplejších oblastech je možné semínka vysít rovnou na záhon koncem dubna. Astry potřebují slunné, vzdušné stanoviště, které je chráněné před větrem. Daří se jim ve vápenité půdě, která není přehnojená. V době růstu jim prospívá přihnojení dusíkatým hnojivem, v době květu draselným hnojivem.

Čínské astry kvetou od července až do zámrazu. Rostou snadno, ale trpí houbovou chorobou – padlím. To napadá stonky a celé rostliny vadnou. Na obranu proti padlí každý rok astry vysadíme na jiné místo, nikdy ne po rajčatech! Aby se jim dobře dařilo, dopřáváme jim častou zálivku, kypříme jim půdu a odkvetlé úbory odstřihujeme.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Čínské astry

Čínské astry