Materiály pro výrobu nábytku

Rubrika: Dílna, Materiály

Nábytek je samozřejmě možné postavit ze dřeva, ale přinejmenším k výrobě těch jeho částí, které nejsou na první pohled vidět, se používají i různé typy desek na bázi dřeva. Jsou levné, praktické, snadno se zpracovávají a drží tvar.

Kvalita povrchové úpravy desek je rozhodující pro způsob jejich použití

 

O výhodách masivního dřeva není sporu a kromě „pravosti“ a krásy dřevěného nábytku mluví pro jeho použití i možnost poměrně snadných oprav v případě, že se povrch dřevěného nábytku poškodí či opotřebí. Obvykle postačí dřevo přebrousit či přelakovat, případně vytmelit. Dřevo je však drahé, a zvláště u částečně nebo úplně skrytých částí nábytku je jeho použití zbytečné. I proto existují alternativy v podobě různých typů desek na bázi dřeva.

Mezi nejlevnější varianty nábytkářských materiálů patří dřevotřískové desky (DTD). Při běžném použití pro výrobu nábytku obvykle vyžadují povrchovou úpravu, což bývá nejčastěji polepení dýhou, nebo laminovacím papírem slepeným melaminovou pryskyřicí. DTD deska je v podstatě vytvarovaná směs dřevěných třísek, spojených fenolformaldehydovou pryskyřicí, která je považována za zdraví škodlivou látku.
Je to materiál praktický, pořídíte ho levně, dá se snadno řezat na potřebné tvary a je poměrně pevný, takže se z něj často vyrábí i skryté (čalouněné) součásti levnějších sedacích souprav či jiných typů nábytku, který je vystavován pravidelné zátěži. V takovém případě se obejdou bez povrchové úpravy, zatímco při použití DTD desek na pohledové součásti nábytku se používá už zmíněná úprava dýhováním. Existují i velmi kvalitní dýhy, které mohou téměř dokonale imitovat vzhled dřeva, přičemž si v kombinaci s deskami s dřevitých materiálů zachovávají výhodu tvarové stálosti.

Nejrůznější typy laminovaných desek na bázi dřeva se používají především pro úložné prostory

 

Praktické lamino

Osvědčeným standardem mezi deskami na bázi dřeva jsou laminátované dřevotřískové desky (LTD), obecně známé jako lamino. I LTD desky byly původně výsledkem poptávky po levném nábytkářském materiálu a postupem času dokázali výrobci vytvořit nepřeberné množství variant jejich povrchové úpravy, mezi nimiž však stále dominuje zejména neutrální bílá a nejrůznější imitace dřeva.

Lamino má celou řadu praktických vlastností. Stejně jako DTD desky se snadno řeže, frézuje i vrtá, je dostatečně únosné a pevné, povrchová úprava je snadno čistitelná a omyvatelná. Je poměrně pevné, ale doporučuje se používat desky o tloušťce alespoň 18 mm, protože u tenčího materiálu hrozí při větším zatížení prohyb a nestabilita.
Povrchová úprava laminovaných desek spočívá v nanesení vrstvy melaminové pryskyřice a dekoračního papíru a zalisování této vrstvy na obě plochy desky. Vrstva má různé barvy nebo texturu dřeva a díky možnostem grafických úprav dekoračních papírů bývají tyto imitace takřka nerozeznatelné od originálu. Kromě dekorační funkce tato vrstva ochraňuje samotnou desku zejména proti vlhkosti a chemikáliím. I tak není deska vůči působení vlhkosti zcela odolná, takže je velmi důležité i olepení hran, které se dělá proto, aby nebyla vidět dřevotříska, ale hlavně, aby do desky nevnikla vlhkost. Ta by ji totiž zničila. Dříve existovaly jen melaminové olepovací pásky, které jsou velmi křehké a rohy hrany se mnohdy poškodily už při převozu nábytku.

Lamino i další dřevotřískové desky lze velmi lehce řezat na různé tvary, což je jejich výhoda

 

Vyšší kvalitou se vyznačují plastové hrany označované zkratkou ABS. Jsou odolnější než papírové nažehlovací hrany, nehrozí například jejich odštípnutí při nárazu.
Na olepování korpusů skříněk se většinou používá tloušťka hrany 0,5 milimetru, přední hrany skříněk výrobci olepují ABS hranou o tloušťce 1,5 milimetru. Je ještě odolnější a vypadá lépe, protože má zakulacené hrany.

LTD je deska dnes nejčastěji používaná na výrobu skříňového nábytku. Jelikož je omyvatelná a hygienicky odolná, je nejvhodnějším materiálem na korpusy kuchyňského a koupelnového nábytku. Levný kuchyňský nábytek má i dvířka z lamina.

Lamino však nezaměňujte za desky, opatřené silným a vrstveným povrchem z laminátu. Tyto desky jsou dražší, oproti standardnímu laminu výrazně odolnější proti otěru, proražení či působení vlhkosti a teploty a používají se zejména na pracovní desky či dvířka kuchyňských linek.

Díly z lamina je snadné spojovat zejména kolíkovými spoji

 

Bez formaldehydu

V případě MDF desek jde o dřevovláknité desky s jemnější strukturou, které se vyrábějí bez použití lepidel. Vyhlazený povrch se upravuje foliováním PVC fólií nebo lakováním matem či leskem a lze docílit vzhledu, velmi dobře imitujícího dřevo. MDF desky se často používají na výrobu nábytkových dvířek a ozdobných lišt, protože jsou tvárné a dají se do nich vyfrézovat různé profily. Z MDF desek se vyrábějí například různě tvarované a profilované součásti (dvířka, čela zásuvek) a lze docílit nižších nákladů než při použití dřeva. Materiál rovněž osloví všechny zájemce o dřevité desky, kteří se obávají škodlivého působení formaldehydů.

Hrany desek se oblepují pevnými páskami různých profilů

 

Obecně však začínají u těchto materiálů převažovat trendy používání „zdravých“ lepidel a pojidel, což platí nejen pro DTD či lamino, ale i pro oblíbené OSB desky, které se rovněž používají jako ne zcela obvyklá, ale stále oblíbenější alternativa nábytkářských materiálů. Při nákupu se tedy zajímejte o typ použitého pojiva a rovněž o kvalitu povrchové úpravy, která by měla zejména v podobě dýhování či lakování možnému úniku škodlivých látek zabránit. U materiálů, používaných pro výrobu nábytku, musí ostatně tuto ochranu potvrzovat certifikát státní zkušebny.

Pro rychlé a přesné řezání desek se vyplatí pořídit stolní kotoučovou pilu

 

Z LTD či MDF materiálů lze při dostatečné tloušťce vyrobit i odolné pracovní desky

 

Dřevité materiály by měly mít certifikát státní zkušebny, potvrzující neškodnost použitých pojidel

Materiály pro výrobu nábytku