Kvalitní palivové dřevo pochází z dubu

Rubrika: Market, Materiály

Mezi historicky nejoblíbenější palivová dřeva patří dubové. Je kvalitní a dokáže vzdorovat povětrnostním podmínkám i škůdcům. Je to dřevo na topení nejvyšší kvality.

Představuje se dub jako zdroj palivového dřeva

Mezi nejdůležitější hospodářské dřeviny patří duby, nejčastěji se v našich končinách setkáte s druhy označenými jako letní a zimní. Jedná se o mohutné stromy, které v krajině nepřehlédnete a ty nejstarší jsou chráněné jako památné. Jejich dřevo má vysokou hustotu, je odolné a dlouhodobě se používá jako truhlářský materiál. Specialitou jsou z něj vyrobené sudy na zrání alkoholických nápojů, do kterých předává svou specifickou chuť. Dubové dřevo na topení je velmi vyhledávané.

foto Pixabay

Jaké má vlastnosti a kde využijete palivové dříví z dubu?

Dubové palivové dřevo má vysokou výhřevnost, dlouhou dobou hoření a žhnutí. Má nízkou popelnatost. Při vysoké vlhkosti obsažené v palivovém dřevě dochází k nedokonalému hoření, proto je nutné kvalitní vysušení. Vzhledem ke své odolnosti se hodí na dlouhé skladování. Je vhodné do krbů, krbových kotlů, kamen i otevřených ohnišť. Jeho originální kouř dodá příchuť masu při grilování nebo uzení zvěřiny.

Jak specifický je způsob sušení dubového palivového dřeva?

Sušení dubového palivového dříví má speciální postup. Obsahuje mnoho tříslovin, které nejsou pro spalování příliš žádoucí. Proto se štípané palivové dřevo nechává na dešti otočené kůrou nahoru. Během jednoho roku se tak vypláchnou veškeré nevhodné látky. Pak teprve přichází na řadu proschnutí, kdy se budoucí dřevo palivové otočí štípanou stranou nahoru pro lepší odpar vody. Zbavení vlhkosti trvá jeden až dva roky při zastřešení proti srážkám, v minimální vzdálenosti 30 cm od země a s mezerami pro proudění vzduchu.

Jak topit se všemi druhy palivového dřeva?

Základem je správný podpal třísek a menších kusů palivového dříví, ať se jedná o jakýkoliv druh. Po rozhoření přiložte větší kusy suchého štípaného palivového dříví. V okamžiku, kdy začnou hořet špalky, potřebujete regulovat přívod vzduchu. Při velkém množství kyslíku bude palivové dřevo rychle hořet, ale velká část tepla uteče komínem. Proto omezte množství vzduchu a snižte tah kamen. Potřebujete najít optimální teplotu pro spalování, aby se nezaneslo dehtem vaše topeniště a ani komín.

Kde koupíte nejen dubové palivové dřevo?

Hledáte již vysušené palivové dřevo z dubu? Na e-shopu Optimtop.cz naleznete širokou nabídku palivového dřeva, které je připravené k okamžitému použití. Prodej palivového dřeva probíhá po paletách, kde máte vyskládané jednotlivé špalky. Druhou variantou jsou pytle o váze 10 kg, které jsou také uložené na paletě. Doprava je po celé České republice zdarma.

 

 

Komerční prezentace

Kvalitní palivové dřevo pochází z dubu