Rekonstrukce keramických obkladů

Obkládačky v koupelně či v kuchyni je možné kompletně vyměnit nebo jen nahradit ty poškozené a opotřebované. V obou případech jde o poměrně pracný a náročný postup.

prasklá obkladačka

Prasklina bývá častým důvodem k výměně jedné či několika obkládaček, zatímco zbytek je možné zachovat. Foto: Shutterstock

Keramické obklady stěn, ale i listely, mozaiky či dlaždice obvykle pevně drží, i když jsou poškozené, prasklé nebo jakkoli opotřebované. A v tom je potíž, protože i dílčí opravy nebo výměny vyžadují sekání a o to větší opatrnost, pokud chcete okolní obkládačky zachovat.

Když se odlepují

Je to poměrně častý případ zejména ve starších stavbách, kde nebylo lepení keramických obkladů provedeno příliš pečlivě nebo kde se obkládačky lepily na maltu s nedostatečným podílem cementu. V neprospěch soudržnosti obkladů v těchto případech může pracovat čas i vlhkost. Chcete-li tedy uvolněné kachlíky či dlaždice zachovat a pouze je vrátit na místo tak, aby dobře držely, připravte si kvalitní lepidlo vhodné pro danou situaci a s ohledem na vlhkost či mrazuvzdornost, stejně jako spárovací hmotu. Není od věci zvážit nové vyspárování celé stěny.

Důležité je očistit a oškrábat podklad tak, aby byly nově lepené obklady ve stejné rovině s těmi, které se podařilo zachovat. Použijte tvrdší špachtli, případně plochý sekáč. Vyplatí se posílit soudržnost penetrací podkladu adhezním nátěrem. Zkontrolujte všechny obkládačky poklepem a opatrně odstraňte ty uvolněné. Nemáte-li k dispozici náhradní či nové ve stejném rozměru, odstraňujte je velmi opatrně. V každém případě se vyplatí zajistit si rozměrově shodnou rezervu i za cenu, že nové kachlíky budou mít jiný barevný odstín. A s takovou variantou se dá i kreativně pracovat. Při lepení nanášejte lepidlo opatrně a vyzkoušejte optimální tloušťku jeho vrstvy, aby nově upevněný obklad nevyčníval z roviny toho původního.

Pokud jsou prasklé

V tomto případě je náročný zejména postup odstraňování poškozených obkládaček. Použijte plochý sekáč, na odsekávání jednotlivých kusů je vhodnější kombinace ručního majzlíku a kladívka než sekáče na elektrickém vrtacím kladivu. Ale ani vrtací kladivo není vyloučeno, jen je třeba postupovat s citem a nenadělat zbytečné škody. Někdy pomůže obkládačku uvolnit i navrtáním, zpravidla pak popraská a střepy se snadněji odstraní. Při lepení nové je pak rovněž nutné dobře očistit podklad a prohloubit ho tak, aby bylo možné zachovat rovinu se stávajícím obkladem.

Dobré rady

  • Pro odstranění jednotlivých poškozených kachlíků z obkladu, který chcete zachovat, použijte raději ruční sekáč, kladívko, případně vrtačku.
  • Podklad vždy dostatečně oškrábejte, aby měla nová vrstva lepidla dostatečnou rezervu.
  • Před lepením použijte penetrační nátěr (adhezní můstek) pro zlepšení soudržnosti.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Rekonstrukce keramických obkladů