Tesařské kování

Rubrika: Dílna

Nejrůznější spojovací prvky, označované zpravidla jako tesařské kování, výrazně usnadní stavbu dřevěných konstrukcí.

Tesařské kování usnadňuje budování dřevěných konstrukcí

Kování pro spojování dřevěných konstrukcí tvoří jakýsi mezistupeň mezi hřebíky, vruty a šrouby a klasickými tesařskými spoji. Oproti hřebíkům a vrutům jsou spoje pomocí tesařského kování pevnější a stabilnější, na rozdíl od tesařských spojů rychlejší a mnohem méně pracné.

Spojovací deska s otvory

Styčníky, spojovací desky, klíny, kotvy, kotevní patky, spojky, trámové botky (třmeny), úhelníky či zavětrovací pásy jsou určeny pro dřevostavby, krovy, pergoly, altány, spojení trámů a všude tam, kde se staví ze dřeva. Tyto prvky tesařského kování se vyrábí zejména z ocelových plechů, které jsou ošetřeny žárovým zinkováním. Pokud výroba vyžaduje sváření, je pozinkován až hotový výrobek.

Typy spojovacích prvků

Styčníkové desky s prolisovanými hroty (existují ploché – statické, rohové i oboustranné styčníkové desky s různou délkou hrotů) se používají především pro lehké dřevěné příhradové vazníky. Tloušťka jednotlivých dřevěných prvků by neměla být menší než 35 mm. Styčníkové desky s prolisovanými hroty se vyrábějí z pozinkovaných ocelových plechů s tloušťkou 0,9 až 2,5 mm.

Ukázka spojení náročné konstrukce pomocí ocelového styčníku

Dalším rozšířeným typem tesařského kování jsou děrované spojovací desky, s jejichž pomocí se mohou součásti konstrukcí snadno spojovat hřebíky a vruty. Vyrábějí se v podobě plechových pásků ve tvaru čtverce, obdélníku či plochých rohovníků s otvory stejné nebo různé velikosti. Otvory umožňují optimální rozložení hřebíků či vrutů v místě spoje, a posílí tak jeho pevnost a trvanlivost. V nabídce tesařského kování najdete rovněž úhelníky s otvory, které umožní snadné rohové spojování různých součástí dřevěných konstrukcí.

Děrování ve spojovacích deskách umožňuje optimální rozložení hřebíků či vrutů ve spoji

Šikovnou pomůckou jsou kovové kroužky (prstence), které se vkládají do předem vyfrézovaných otvorů v obou připojovaných částech. Hloubka frézování se v každé části rovná polovině tloušťky kroužku. Středem kroužku pak prochází svorník, jehož funkcí je zajistit spoj proti otevření a vypadnutí kroužku z lůžka.

Mezi další spojovací prvky patří také například trámové kotvicí spojky a botky k uchycení trámů, podpěrky střešních latí a další výrobky, vhodné pro konstrukce krovů či nejrůznější patky pro uchycení trámů.

Kde nakupovat

Jednotlivé prvky tesařského kování zpravidla seženete v hobbymarketech a železářstvích, dobrou orientaci v široké škále těchto spojovacích pomůcek však získáte spíše ve specializovaných internetových obchodech nebo na stránkách jednotlivých výrobců. Občas můžete narazit na vcelku užitečnou nabídku vybraných prvků, vhodných pro menší stavby a méně náročné konstrukce, například pro stavbu pergol a teras.

www.bova-nail.cz, www.killich.cz, www.wintech.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Tesařské kování

Tesařské kování