Magie starých dveří

Osadíte-li chalupu opravenými starými dveřmi, stane se malý zázrak. Dveře s patinou času mohou dát domu novou atmosféru. Dostat ze starých dveří jejich původní krásu však není snadné.

Příklad odborně zrestaurovaných dveří s reliéfy

Masivní, často dvoukřídlé vchodové dveře, opatřené jednoduchým či složitějším zdobením dokázal dříve vyrobit každý vesnický truhlář. Spousta venkovských domů tak má dodnes ve veřejích osazeny poklady v podobě ručně vyřezávaných kousků s jednoduchými ale funkčními dekory a často i s krajovými zdobnými folklórními prvky či dokonce s náznaky naivistického řezbářského umění.
Mnoho takových dveří v minulých letech nenávratně shořelo v kamnech poté, co je lidé nahradili strojově přesnými a dobře těsnícími výrobky ze spárovek, dýh či plastu. Ale na staré dveře se dá stále narazit ve stavebních bazarech, na inzertních portálech a při výprodeji stavebního materiálu z bouraček.

Právě z takovýchto zašlých dveří se dá vykřesat malý zázrak

Chcete-li je získat za výhodnou cenu či dokonce za odvoz, musíte být rychlejší než překupníci, kteří už o poptávce po starých a repasovaných materiálech dávno vědí.

Opalovat nebo louhovat

Koupit se dají samozřejmě i odborně zrestaurované staré dveře. Obvykle však bývají natolik drahé, že se dobrý pocit z kouzelného oživení zašlé krásy rychle ztratí. Narazíte-li ale na staré vchodové dveře v původním stavu, čeká vás hodně práce. Nejčastěji s odstraňováním nánosu nejrůznějších nátěrů a laků, kterými je majitelé domů nemilosrdně opatřovali.
Tyto vrstvy můžete zkusit opalovat horkovzdušnou pistolí. Lépe to jde na rovných plochách bez vyřezávaných dekorů, ale jakékoli profily či zářezy se čistí jen velmi obtížně. Pistole navíc snadno zanechá vypálené „jizvy“ které je třeba přebrušovat. Přesto spousta lidí zvolí právě tento postup, a ten může být v mnoha případech korunován velmi dobrým výsledkem.

I dveře se zbytky starého laku mají specifickou atmosféru

Další cestou jsou nejrůznější odstraňovače starých nátěrů. Jejich bolestí je jednoduše to, že někdy zabírají a jindy ne. Především emaily čelí odstraňovačům nátěrů velmi vytrvale.

Nejúčinnější metodou je louhování. Roztok louhu odstraní nátěry dokonale, ale jde o velmi agresivní a nebezpečnou chemikálii, se kterou je třeba pracovat obezřetně, s použitím ochranných prostředků a s nejvyšší opatrností. Po použití louhu se dveře kartáčují pod proudem vody a nakonec neutralizují roztokem vody a octa.
Veškerým rizikům se vyhnete, pokud využijete služeb profesionální louhárny. Za bezstarostnou obnovu zašlé krásy přírodního dřeva si ovšem v takovém případě připlatíte. Ceny jsou různé, vyplatí se je zjistit u více firem.

www.antik-spomysl.cz, www.bal.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: PAVEL VESELÝ, MARTINA LŽIČAŘOVÁ A WIKIPEDIA

Magie starých dveří