Výhody zateplení budov: Jak může zateplení domu zlepšit tepelný komfort a energetickou účinnost?

dům na venkově

Foto: Ronnie George/Unsplash

Zateplení budovy představuje nejdůležitější součást tepelné modernizace rodinného domu. Správný výběr izolačního materiálu a provedení zateplení má značný vliv na tepelný komfort uvnitř budovy a také na výši nákladů na vytápění a klimatizaci. Zjistěte, na co si dát při zateplení pozor.

Jak zateplit dům?

Zateplení budovy je proces, který by se měl důkladně naplánovat. Než se vůbec do zateplení pustíte, pořádně zkontrolujte stav a provedení jednotlivých konstrukcí budovy a jednotlivé části domu změřte. Jakmile budete vědět, jak na tom váš dům je, můžete použít online kalkulačku izolace. Díky tomuto nástroji můžete rychle a zdarma zjistit, jaké množství materiálu budete pro zateplení domu potřebovat. Poradí vám, jaký konkrétní materiál a v jakých tloušťkách pořídit, abyste byli schopní dosáhnout konkrétních parametrů součinitele prostupu tepla (U). Doporučení se u různých typů domů liší – každopádně by měli být vždy v souladu s platnými normami a předpisy.

Na trhu existují různé druhy izolačních materiálů. Mezi nejčastěji zmiňované patří polystyren, kamenná vlna, skelná vata, PIR, PUR a fenolické pěny, extrudovaný polystyren, dřevovláknité desky a celulóza. Správný výběr izolačního materiálu je velmi důležitý, protože ovlivní, jak se vám bude v budově žít nejen dnes, ale i v budoucnu. Proto se před zahájením prací vyplatí seznámit se s jednotlivými výhodami a nevýhodami každého řešení. Mezi nejoblíbenější patří v současné době kamenná vlna, která dokáže skloubit jak skvělé tepelněizolační vlastnosti, tak vysokou odolnost a trvanlivost. Díky kvalitně provedené izolaci získáte mnoho výhod, které výrazně ovlivní pohodlí obyvatel domu.

Zateplení budovy v souladu s platnými normami, aneb způsob, jak ušetřit energii na vytápění a klimatizaci

Největším a nejcennějším přínosem zateplení je snížení nákladů na vytápění. Zateplená budova je odolnější proti výkyvům venkovního počasí. Ať už bude venku mráz, nebo foukat studený vítr, ve správně zateplené budově to na tepelný komfort nebude mít žádný vliv. Ušetří se tak i náklady na spotřebu energií na vytápění, což v současné době, vzhledem k rostoucím cenám pevných paliv a elektřiny hraje velmi důležitou roli. Důležité je dodržet i aktuální platné normy pro zateplení a minimální hodnoty součinitele prostupu tepla.

Za zmínku rovněž stojí i úspora během horkých letních dnů. Zateplení domu snižuje přehřívání stěn a interiéru a s tím související náklady na klimatizaci, případně potřebu neustále větrat. A když doma nebude horko a dusno, zlepší se komfort a pohodlí všech členů domácnosti.

Účinné zateplení domu – výhody

Efektivní zateplení domu je důležité pro dosažení energetické účinnosti a komfortu v interiéru. Pomáhá snižovat tepelné ztráty a náklady na vytápění a chlazení, zlepšuje tepelnou pohodu v interiéru, pomáhá snižovat vlhkost v interiéru a s tím spojené riziko vzniku plísní a hub. Zateplení může také prodloužit životnost nemovitosti a zlepšit estetiku budovy. Zároveň dokáže tlumit hluk, což je skvělé hlavně v hustě osídlených oblastech. Všechny tyto faktory příznivě ovlivňují pohodlí uživatelů domu. Na trhu existuje velká řada izolačních materiálů a správný výběr ovlivní nejen to, jak se v domě bude žít dnes, ale i po desítky let. Mezi jeden z nejkvalitnějších materiálů patří například kamenná vlna, která kromě výborných tepelněizolačních vlastností splňuje všechny výše uvedené parametry.

Výhody zateplení budov: Jak může zateplení domu zlepšit tepelný komfort a energetickou úči …