Co se líbí v zahradě

Rubrika: Zahrada

Zelená nebo barevně kvetoucí zahrada je sama o sobě krásná, ale leckdo ji rád ještě něčím doplní – drobnou dekorací, starým zajímavým artefaktem nebo i větším výtvarným dílem. Zelená oáza tak dostane další rozměr.

Rádi se obklopujeme hezkými věcmi, proč ne také na zahradě? Se svěží zelení a barevnými květy ladí předměty jak ze dřeva, tak kamene, keramiky, skla či kovu. Jak by ne, jsou to všechno přírodní materiály. Barvy jsou také dovoleny, ale volíme je s citem.

Někdy stačí drobnost

Leckdy postačí i drobnost, aby zpříjemnila nějaké zákoutí. Například zápichy z vesele pomalovaného dřeva v záhonu mezi voňavými bylinkami, keramické terakotové koule vedle keře či neobvykle tvarovaný kámen, který sami výtvarně dotvoříme.

Havěť na trávníku

Oblíbeným zahradním doplňkem jsou keramické plastiky v podobě zvířat. Většinou se jedná o běžnou domácí „havěť“, která u chalupy působí přirozeně. Ať to jsou psy a kočky v nejrůznějších pózách, hejna slepic či kačen, ale k mání jsou i ovečky a kůzlata. A samozřejmě ptáci – to by se pan Darwin divil, kolik neznámých druhů opeřenců se vylíhlo ve střední Evropě! Někdo dá přednost zvířátkům realisticky pojatým, jiný upřednostní výtvarnou zkratku. Hlína je tvárný materiál, a tak mu keramici dávají nejrůznější podobu. Kdo „nemusí“ zvířata, může si zkrášlit zahradu něžnou dívčí hlavou, pohádkovou postavou nebo dílem abstraktním.

Věčný kámen

Kámen, především pískovec, je krásný materiál. Vznikají z něj plastiky s nejrůznějšími náměty, ale stejně tak okouzlí i stará díla nebo jen jejich artefakty, které jsme nalezli zapomenuté někde pod nánosem času. Třeba kus pěkně opracovaného kamene s drobným zdobným detailem, který vytvořily ruce dávného kameníka a o němž se už nedopátráme, čemu sloužil, potěší oko uspěchaného současníka.

Tvář v dřevo zakletá

Mnohdy postačí fantazie a šikovné ruce chalupáře. Torzo stojícího kmene stromu provokuje – promění se v pohádkovou postavu nebo šklebící se tvář? Stačí umět trochu zacházet s pilou a dláty a originální zahradní plastika je na světě.

Kov není jen mříž

S kovaným železem se nemusíme na zahradě setkávat jen v podobě dekorativních mříží. Kovář, který si umí poradit s kovadlinou a kladivem, dokáže vytvořit na požádání třeba subtilní plastiku, která se bude vyjímat třeba vedle našich oblíbených růží.

Praktické dekorace

Nemusí být pravidlem, že to, co zdobí, není praktické. Krásnou zahradní dekorací je například zvonička nebo pítko pro ptáky i další zvířátka a hmyz. Zdobit naši zelenou oázu bude i zajímavě pojaté keramické ptačí krmítko.

Hezkým a praktickým doplňkem zahrady je osvětlení. Co byste řekli podobě děrovaných keramických objektů, do kterých se vkládá svíčka? Večer nám zpříjemní venkovní posezení, přes den bude zahradu zdobit.

Jsou sluneční hodiny spíše dekorací, nebo praktickou věcí? Mohou být samozřejmě obojím, ale většinu z nás potěší i pouze jako nevšední doplněk zahrady.

A konečně veliké vázy, květináče a ozdobné nádoby na rostliny. Podob mohou mít nepočítaně, materiál je téměř libovolný. A udělají nám radost jak s květinami, tak v zimě se suchými větvičkami i prázdné.

Text: Iva Tvrzová, Foto: Pavel Veselý, Michal Tvrz, Zdeněk Roller, archiv výtvarníků a autorka

www.keramikaveronika.cz, www.aspectarstudio.cz, www.keramikavach.cz, www.klarajanska.wz.cz, www.fler.cz/annatyr, www.galerienahaji.cz

Co se líbí v zahradě