Letní grilování

Rubrika: Recepty

Léto nám nabízí příležitost připravovat jídlo méně tradičně – grilováním pod širým nebem. Grilování je ovšem nejen způsobem, jak chutně upravit pokrmy, ale také příležitostí pro společenská setkání v kruhu rodiny či přátel.

Prapůvod grilování nebo také barbecue (čti bárbekjú) bychom našli v dávných dobách, kdy si naši předkové připravovali primitivním způsobem na ohni maso. Novodobý vznik grilování se připisuje Francouzům. Nasvědčuje tomu význam jejich slov „barbe“ a „queue“ tedy „vousy“ a „ocas“, což značí, že upekli na ohni celé zvíře, vše „od fousů až po ocas“.

Obliba barbecue v Americe zas odkazuje na americké osadníky, kteří připravovali maso na roštu ze dřeva, kterému říkali „barbacoa“. Grilování je sice na suroviny a přípravu náročnější než dříve oblíbené opékání špekáčků na ohýnku, nabízí ale mnohem bohatší škálu pokrmů i chutí.

Ke grilování je vhodné především maso, které nevyžaduje dlouhou tepelnou úpravu – kvalitní hovězí steaky, vepřové kotlety, krkovička nebo bůček, kuře – hodí se celé, nebo stehýnka, prsa či křídla, dobře se grilují ryby i mleté maso. Chutnou přílohou nebo i samostatným pokrmem může být grilovaná zelenina.

Někdy se suroviny před tepelnou úpravou nakládají do různých marinád z oleje, ochuceného kořením a dalšími ingrediencemi. Někteří odborníci ale naopak doporučují ponechat masu přirozenou chuť a teprve po grilování ho okořenit a podávat k němu chuťově výrazné studené omáčky, tak zvané dipy, nebo dresinky. Ty si můžeme sami připravit, nebo koupit hotové – nabízejí se v mnoha tradičních i exotických chutích.

www.kozel.cz, www.hellmanns.cz, www.racio.cz

 

Grilované vepřové vlnky

1 šálku omáčky Hoisin, 2 lžíce švestkové omáčky, 2 stroužky česneku, 750 g vepřové pečeně, 2 jarní cibule, 1 menší čerstvá okurka, 200 g Samba omáčky Hellmann’s

Smícháme obě omáčky s utřeným česnekem, přidáme maso, nakrájené na podélné tenké plátky, a necháme 3 hodiny nebo přes noc marinovat. Maso vlnkovitě napícháme na 12 jehel nebo ve vodě namočených špejlí. Ogrilujeme po obou stranách. Podáváme s nakrájenou cibulí, okurkou a Samba omáčkou.

Kuřecí prsíčka ve slanině

Kuřecí prsíčka ve slanině

4 kuřecí prsa, 4 plátky slaniny, 4 lístky šalvěje, 0,8 l světlého piva Velkopopovický Kozel 11°, sůl, pepř, 4 párátka

Kuřecí prsíčka osolíme, opepříme, položíme na ně lístek šalvěje a zabalíme do plátku slaniny. Zajistíme párátkem, které předtím namočíme do vody. Prsíčka vložíme do misky a zalijeme pivem. V pivní marinádě ponecháme asi 2 hodiny. Maso by mělo být celé ponořené. Pak maso vyjmeme a položíme na rozpálený gril. Opékáme z každé strany asi 8 minut.

Bůček s pivní omáčkou

600 g masitého vepřového bůčku, sůl, pepř; omáčka: 60 g medu, 2 dl sójové omáčky, 2 dl tmavého piva Velkopopovický Kozel Černý, 10 kapek omáčky Tabasco

V misce promícháme suroviny na omáčku. Necháme vychladit. Vepřový bok nakrájíme po vlákně na pruhy široké zhruba 8 cm, maso pak krájíme přes vlákno na plátky silné 0,5 cm. Plátky osolíme, opepříme a grilujeme z každé stany tak dlouho, aby se maso lehce opeklo. Ihned podáváme s připravenou omáčkou z černého piva.

Žebírka na medu

1,5 kg vepřových žebírek, 4 lžíce tekutého medu, 2 lžíce bílého vinného octa, 1 lžička hořčičného prášku, 1 lžíce vody, 4 lžíce olivového oleje, sůl, pepř

Na marinádu smícháme med s octem, přidáme hořčičný prášek rozmíchaný ve vodě, olej, sůl a pepř. Marinádou potřeme maso a přikryté necháme pár hodin uležet. Pak na grilovacích hliníkových miskách dáme na gril. Pečeme 20 – 25 minut, obracíme a potíráme marinádou.

Ananas s mletým masem

500 g mletého masa, 1 vejce, 1 houska, 1 cibule, 2 lžičky soli, pepř, 1 lžička kečupu, worchestrová omáčka, 8 plátků konzervovaného ananasu, olej

Mleté maso smícháme s vejcem a houskou, namočenou ve vodě a dobře vymačkanou. Přidáme jemně nasekanou cibuli. Ochutíme solí, pepřem, kečupem a worchestrem. Osušené plátky ananasu zabalíme do masové směsi tak, aby střed zůstal volný. Rozložíme na rošt pokrytý alobalem, potřeme olejem a pečeme z každé strany 6 – 8 minut. Podáváme s kečupem, s grilovací nebo sladkokyselou omáčkou.

Grilovaný kozí sýr

160 g plátků kozího sýra, 1 balení Toast Racio, 1 červená řepa velikosti pěsti, 25 g cukru, 1 dl červeného vína, rukola, olivový olej, vinný ocet, rozmarýn, mletý pepř, sůl

Červenou řepu nakrájíme na co nejtenčí plátky. Ty zalijeme marinádou z červeného vína, cukru, rozmarýnu a pepře. Marinujeme do druhého dne. Plátky řepy necháme okapat a klademe je na Racio Toast. Na řepu položíme plátek kozího sýru, který jsme pokapali olivovým olejem a nechali krátce (asi 4 – 5 minut, do zrůžovění) zapéct pod grilem. Rukolu pokapeme olivovým olejem, ochutíme solí, pepřem a pár kapkami vinného octa a navršíme na grilovaný sýr. Ozdobíme marinádou.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Letní grilování

Letní grilování