Čaje a jejich rozmanitost
Pozitivní účinky čaje a nápojů z něj připravených znali již staří Číňané, kteří říkali, že čaj bystří ducha, rozveseluje mysl, obměkčuje srdce a zabraňuje spánku. Čaj je dnes jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a stal se každodenní součástí našich životů.
Pro milovníky čaje je k dostání nepřeberné množství druhů a odrůd čajů. Na výběr máte mezi černými, zelenými, bílými a různě aromatizovanými čaji či široké spektrum čajů bylinných a ovocných. Čaje můžete kupovat jako sypané nebo v sáčcích, buď v těch běžných plochých či ve stále více populárních pyramidových. Na tvaru sáčku však v konečném efektu nezáleží, důležitá je kvalita čaje. Abyste si váš šálek čaje a jeho pozitivní účinky na organismus vychutnali co nejvíce, musíte také vědět, v jakou dobu a jaké čaje během dne popíjet.
Černý čaj
Mezi nejčastěji konzumované čaje v Evropě a v západní části světa patří především černé čaje. Černý čaj obsahuje kofein, označovaný též jako tein, jenž podporuje srdeční činnost a rozšiřuje mozkové cévy, což snižuje bolesti hlavy a celkovou únavu organismu. Proto je ideální zvolit černý čaj jako ranní nápoj, neboť vás vzpruží a dodá vám energii do celého dne. Aby měl výsledný nápoj ty správné stimulační účinky, musíte ho nechat louhovat maximálně 3 minuty.
Zelený a bílý čaj
Velmi oblíbený je také čaj zelený, u něhož bylo zjištěno ještě více pozitivních účinků na lidský organismus než u černého čaje. Popíjení zeleného čaje již po staletí slouží jako prevence onemocnění srdce, prevence cukrovky a výrazně snižuje hladinu cholesterolu. Těmito vlastnostmi je obdařen především díky způsobu přípravy. Zelené a bílé čaje neprocházejí oxidací tak jako čaje černé, a mají proto vysoký obsah polyfenů. Ty patří mezi antioxidanty, které zvyšují imunitu, vážou volné radikály, díky čemuž působí proti stárnutí a rakovině. Povzbuzující účinky zelených a bílých čajů mají pozvolnější nástup, ale například oproti kávě mnohem déle vydrží. Proto je vhodné pít zelené a bílé čaje během dopoledne a odpoledne po jídle, neboť podporují aktivitu organismu a navíc napomáhají trávení a zpracování potravy.
Ovocné a bylinné čaje
Ovocné čaje nejsou v pravém slova smyslu skutečnými čaji, neboť se nevyrábějí z čajovníku, ale v Česku patří k nejoblíbenějším čajům vůbec. Můžete si vybrat mezi rozličnými lahodnými chutěmi. Nemusíte je využít pouze k přípravě teplých nápojů, ale skvěle se hodí také pro přípravu ledových čajů a čajů s kousky ovoce. Bylinné čaje zase oceníte pro jejich podpůrné zdravotní účinky, díky nimž se zbavíte všech neduhů a podpoříte imunitní systém svého organismu.
Rooibos
„Horský čaj“, jak rooibos nazývali obyvatelé na sever od Kapského Města, je výborným zdrojem minerálních látek a vitamínů, které pomáhají při bolestech hlavy, alergiích, kožních potížích a nespavosti. Právě jeho blahodárné účinky pro uvolnění nervového napětí a proti nespavosti oceníte večer jako lahodnou uvolňující tečku za náročným dnem.
TEXT: REDAKCE
FOTO: TEEKANNE