Kupujeme krbovou vložku

Milovníci krbů často mění otevřená ohniště za krbovou vložku s dvířky. Vidí na plameny a mají bezpečný a čistý provoz.

Zasklené krbové vložky mají rovnoměrné hoření a výhodou je také to, že modely s výměníkem mohou vytápět celý dům. Oproti krbovým kamnům, která jen přivezeme a připojíme na komín, se krbová vložka ale musí obezdít a připravit pro provoz. A protože se musí obestavět, jsou tyto krby a kamna podstatně dražší.

Jak si vybrat?

Pro výběr správného typu krbové vložky je důležité, zda ji potřebujeme jako hlavní zdroj tepla, doplňkové vytápění, či jako topidlo pro občasné navození pohodové atmosféry v pokoji.

Jestliže plánujeme krbovou vložku jako hlavní zdroj vytápění, můžeme zvolit buď teplovzdušnou, nebo teplovodní variantu. První z nich pracuje na principu cirkulace vzduchu v místnosti, kterou ohřívá. Má-li krb příležitostně vytápět jednu místnost, postačí nám jednoplášťová teplovzdušná krbová vložka. Pokud krbem hodláme topit ve více místnostech, vybereme si dvouplášťovou teplovzdušnou krbovou vložku vybavenou druhým pláštěm pro napojení teplovzdušných rozvodů a ventilátorem.

Součástí teplovodního vytápění je vestavěný výměník, v němž se ohřívá voda, která následně pomocí radiátorů nebo teplovodního rozvodu v podlaze vytápí dům. Pokud uvažujeme o takovém zdroji vytápění, je potřeba vzít v potaz především výkon krbové vložky a zohlednit jej v projekčním návrhu. Tady dále záleží na velikosti domu a samozřejmě na jeho tepelných ztrátách.

Výkon krbové vložky

Aby měla krbová vložka výkon odpovídající typu a velikosti místnosti nebo domu, měla by jej stanovit odborná firma na základě tepelných ztrát, které určí typ objektu. U novostaveb jsou ztráty minimální, u starých chalup velké, proto budeme potřebovat až dvakrát větší výkon krbové vložky. V případě teplovodního výměníku je třeba vzít v potaz také to, kolik vody bude potřeba ohřát. U teplovzdušné krbové vložky se výkon stanoví dvojí – do vzduchu a do vody.

Výdej tepla z krbové vložky je značně ovlivněn způsobem zhotovení obestavby. Ta může být klasická, akumulační neboli sálavá a hybridní. Který typ je pro naše použití nejvhodnější, nám doporučí odborník.

Chcemeli krbová kamna umístit do patra nebo do místnosti nad sklepem, musíme se ujistit, že plánované zátěži odpovídá nosnost podlahy. Teprve poté si zvolíme typ krbové vložky a způsob jejího obestavění.

www.grena.cz, www.hornbach.cz, www.give.cz, www.romotop.cz, www.lanordica.cz, www.zeletavskakamna.cz

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

 

Vybíráte krbovou vložku? Širokou nabídku za skvělé ceny naleznete nawww.give.cz/krbove-vlozky

 


 

Kupujeme krbovou vložku

Kupujeme krbovou vložku