Obklady fasád

Moderní materiály pro obklady fasád představují zajímavou alternativu k tradiční ochraně povrchu exteriérových stěn. Vyberou si mezi nimi majitelé novostaveb, ale obložit lze i starší fasády.

Ještě donedávna se při zmínce o obkladu fasády většině lidí vybavily zejména fasádní dřevěné palubky, cihlové pásky či lícové cihly nebo keramické obkládačky. V osmdesátých letech se u mnoha tehdejších novostaveb obkládaly keramikou či napodobeninami kamene některé části exteriéru, nejčastěji sokly či částečně krytá schodiště a prostory před domovními vstupy.
Podobné materiálové kombinace nebyly vždy vkusné, ale z hlediska ochrany vnějších stěn před povětrnostními vlivy i znečištěním se ukázaly jako velmi praktické. A zvláště u soklových obkladů se někdy dalo domu ponecháním odvětrávací mezery částečně ulevit i vlhkosti pronikající od špatně izolovaných základů.

Kombinace dřeva a hliníkových šablon
pro obklad fasády a střechy může slušet
i leckteré tradiční víkendové chatě (Prefa)

Pálená klasika

Současné obkladové materiály představují poměrně velkou a stále se rozšiřující škálu možností zahrnujících obklady pro ztvárnění jednoduchých minimalistických fasád moderních novostaveb i různé varianty vhodného řešení pro příznivce tradičních přírodních materiálů či jejich napodobenin, které bývají někdy i levnější a odolnější. Pojďme se proto podívat, co je v současné době na trhu fasádních obkladů k dispozici.
Klasikou je například cihelný obkladový pásek Heluz 25 o rozměrech 15 × 250 × 65 mm pro obklad vnějšího a vnitřního zdiva a pro pohledovou vrstvu u zateplovacích systémů. Výrobce uvádí, že mrazuvzdorné cihelné obkladové pásky Heluz lze lepit na jednovrstvé nezateplené zdivo, ale můžete ho použít i jako součást vnějšího kompozitního zateplovacího systému, kdy se lepí na tepelně izolační desky. Pásky lze doporučit jako odolný obklad do exponovaných míst, jako jsou vstupy či schodiště.
Vlastní cihlové obklady nabízí i řada lokálních cihelen a můžete tam narazit na zajímavý sortiment. Cihelna Vysoké Mýto například vyrábí cihlový pásek o rozměrech 20 × 290 × 65 mm, který je ve variantě pro exteriér dvakrát pálený a mrazuvzdorný. Dvakrát pálený obklad vykazuje výraznější barvy a vyznačuje se vysokou odolností, prodyšností a stálou barevností.

Fasádní systémy z hliníkového či ocelového
plechu představují moderní, téměř
nezničitelné řešení exteriéru

Fasádní desky

K zajímavým materiálům pro využití k ochraně exteriérových stěn patří vláknocementové fasádní desky. Příkladem praktických vlastností tohoto obkladu mohou být třeba vláknocementové desky Silbonit HA-HC, které se upevňují na kovový, hliníkový či dřevěný rošt pomocí trhacích nýtů nebo háčků a vytvářejí tak odvětrávanou fasádu. Lze je upevnit i systémem skrytého kotvení, u nějž se desky lepí na rošt speciálními lepidly.
Odvětrávaná fasáda znamená, že v létě mezi fasádní deskou a obvodovou zdí proudí studený vzduch, který snižuje tepelné zisky interiéru. V zimě tento proud vzduchu snižuje kondenzaci vodních par mezi stěnou a zateplením a předchází vlhnutí konstrukce.
Firma G Trade dodává tyto desky ve dvanácti základních odstínech a upozorňuje, že jde o bezazbestové desky ze směsi siliky a cementu, zpevněné mineralizovaným celulózovým vláknem. Vyrábějí se v šířkách od 5 mm do 25 mm. Jejich povrch je velmi blízký přírodním materiálům, na dotek je příjemný a nepůsobí studeným dojmem. Struktura desek je nepravidelná a je pro ně charakteristická i postupná patinace, tedy zvýraznění kresby cementového jádra.
Obecně jsou vláknocementové desky trvanlivé, nehořlavé a odolné vůči hnilobám a škůdcům. Jsou probarvené ve hmotě a mají homogenní strukturu v celém průřezu desky. V případě znečištění stačí desky opláchnout čistou vodou nebo vodou s přídavkem jemného saponátu.
Existují rovněž impregnované desky se zvýšenou odolností proti vodě a vlhku, lakované desky a desky s výrazně strukturovaným povrchem.

Obklady Senoplan, které se používají
v systému větraných fasád, lze pořídit
i v odstínu imitujícím dřevo (G Trade)

Lamely a šablony

Mezi další materiály, které nabourávají tuzemské tradice ztvárnění exteriérů staveb a stále častěji se používají i u rodinných a rekreačních domů, patří fasádní lamely. Například fasádní systém Prefa staví na skvělých vlastnostech hliníku. Patří mezi ně odolnost proti větru, korozi i mechanickému poškození a také nízká hmotnost. Fasádní systémy Prefa navíc nabízejí celou řadu odstínů a tvarů lamel, ale i šablon, šindelů a vlnitých profilů.
Šablony mohou být vynikající náhradou například tam, kde se štíty a návětrné vnější stěny domů tradičně obkládaly šablonami z eternitu. Šablony vyrábí Prefa ve třech rozměrech, přičemž největší má velikost 44 a 44 cm. Jsou k dispozici v osmi barevných odstínech a jejich pokládku usnadňuje integrovaná upevňovací lišta.
Hliníkové fasády PREFA Sidings pak představují variantu pro zájemce o odvětrávanou fasádu kombinující jedinečné vlastnosti hliníku a tradiční vzhled, který při vhodně zvoleném odstínu připomíná palubkový či deskový obklad. Profily mají skryté uchycení systémem pera a drážky a lze je montovat svisle, vodorovně i šikmo.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv Firem

Obklady fasád

Obklady fasád