Krycí barvy

Pod tímto označením si představte nátěrové hmoty, které dokážou zcela zakrýt povrch natíraného předmětu a ochránit ho před nepříznivými vlivy okolí.

Krycí nátěrové hmoty zanechají na povrchu předmětů vrstvu, která funguje jako bariéra. Vedle estetické má většinou i funkci ochrannou. Těchto barev existuje nepřeberné množství lišící se svým složením, vhodností pro různé podklady, odolností a vzhledem výsledného nátěru.

Rozpuštění a rozptýlení

Schopnost vytvořit na povrchu více či méně tlustý film je dána vlastnostmi pojiva, které nátěrová hmota obsahuje. To je buď rozpuštěno v nějakém rozpouštědle, nebo rozptýleno ve vodě (disperze). Ochranný film vzniká po odpaření tekutiny, případně vytvrzením chemickou reakcí. Zatímco u rozpouštědlových barev je možné zaschlou vrstvu stejným rozpouštědlem narušit, film z disperzí už vodou nerozpustíte.
Jako pojiva se dnes používají většinou umělé pryskyřice, u rozpouštědel to bývá například alkydová pryskyřice, dvousložkové barvy používají epoxydové pryskyřice nebo polyuretany, u vodných disperzí jsou to různé polymery, většinou akrylát. Škála nátěrových hmot je však daleko širší, ve sféře hobby se používá jen zlomek.
Pro laika jsou tyto informace důležité jen do té míry, aby se orientoval v možnostech kombinací různých nátěrových hmot, které výrobci uvádějí v návodech k použití. Často se setkáte s tím, že nějaká barva je vhodná jako podklad pro vodou ředitelné vrchní nátěry, nebo naopak pro syntetické (alkydové) nátěrové hmoty. Využijete to také při čištění pomůcek od zbytků barvy.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Nátěry okolo chalupy:

Než se pustíte do natírání

Koroze musí pryč

Natírání dřevěného plotu

Lazury

Oleje na dřevo

________________________________________________________________________

krycí nátěrové hmoty propůjčí předmětům libovolnou barevnost a současně povrch
ochrání (Balakryl)

Systémová řešení

V praxi může být zkoumání podrobností pro někoho obtěžující, proto existují ucelené řady výrobků, které zaručují bezproblémovou návaznost jednotlivých složek – impregnační nátěr, základní barva, mezinátěr, vrchní barva a ředidlo, resp. přípravek na čištění. Tyto systémy jsou výrobcem odzkoušeny, tudíž garantuje perfektní výsledky. Experimentátoři vědí, že dobrých výsledků lze dosáhnout i jinými kombinacemi, často ale metodou pokus-omyl.
Při využití systémového řešení a dodržení všech předepsaných kroků není zas až tak důležité, jakou bázi nátěrové hmoty zvolíte. Spíš se řiďte tím, co od hotového nátěru požadujete. Chcete-li třeba natírat dětské hračky nebo plochy přicházející do styku s potravinami, pátrejte po barvách, které to výslovně splňují. Mějte na paměti, že některé nátěrové hmoty jsou vhodné pouze pro použití v interiéru.
Především je třeba pídit se po tom, pro jaké podklady je barva určena. Vedle nátěrových hmot s určitými vlastnostmi pro konkrétní povrchy, jako jsou antikorozní základové barvy na ocel, existuje celá řada univerzálních výrobků, které si poradí s většinou běžných podkladů. Snahou výrobců je zjednodušit nám výběr a ulehčit práci. Proto se setkáte s nátěrovými hmotami, které zastanou to, co v minulosti celá řada výrobků.

Estetické hledisko

Většina běžných zákazníků preferuje vizuální stránku nátěru, tedy zda je matný, nebo lesklý, samozřejmě barevnost, případně jestli nátěr podklad zcela zakryje, nebo aspoň částečně zachová jeho charakter (texturu dřeva).
S tím částečně souvisí i snadnost aplikace. Nikomu se nechce nátěrovou hmotu před použitím ještě ředit. Každý chce, aby se lehce roztírala, dobře rozlívala, výborně kryla a rychle zaschla. Moderní nátěrové hmoty už dokážou tyto zdánlivě protichůdné požadavky splnit, většinou to ale nejsou ty s cenovkou sto korun za litr.

www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz www.bal.cz, www.balakryl.cz, www.colorlak.cz, www.hammerite.cz

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem

Krycí barvy

Uložit

Uložit

Uložit

Krycí barvy