Oleje na dřevo

Rubrika: Dílna

Chcete-li zachovat maximum z přirozeného vzhledu dřeva, použijte k jeho ošetření oleje. Za vyzkoušení stojí zejména čisté přírodní oleje, ale využít lze i průmyslové směsi.

Pokud se nechcete zabývat pronikáním do tajů jednotlivých přírodních olejů a jejich ředění či míchání, můžete si jednoduše vybrat některý z olejů, které se prodávají vedle v sortimentu nátěrů či prostředků k ošetření dřeva vedle laků, lazur či vosků.
Zpravidla jde o směsi olejů, případně olejů s vosky, naředěných do okamžitě použitelné konzistence. U těchto komerčních či průmyslových olejů na dřevo je důležité předem zjistit, zda jsou vhodné pro zvolený druh ošetřovaného dřeva a rovněž to, zda jsou tónované do nějakého barevného odstínu. U jednotlivých směsí se rovněž liší doba zasychání, což může hrát při výběru také důležitou roli.

pro venkovní nábytek z exotického dřeva je ošetření olejem ideální variantou pro údržbu (junckers)

Olej nebo fermež

Pro fajnšmekry, příznivce ekologického přístupu a milovníky přírodních materiálů však skýtají zajímavé možnosti ošetření dřeva především přírodní oleje či jejich směsi. Zejména lněný olej představuje tradiční hloubkovou ochranu měkkých jehličnatých i tvrdých listnatých dřevin. Je vhodný pro většinu dřevěných povrchů, které zpevňuje a vytváří podklad pro jejich další zušlechtění. V obytných prostorách s teplotními výkyvy a s tím souvisejícími změnami vzdušné vlhkosti omezuje difuzi vodních par do dřevěných obkladů i tesařských konstrukcí a brání tak jejich rozesychání. Hodí se pro impregnaci podlah, dřevěných schodů, vnitřního nábytku i dřevěných obkladů a konstrukcí. Poslouží k ošetření hoblovaného i broušeného dřeva i napouštění nového i starého louhovaného nábytku. Stejně jako další rostlinné oleje i lněný olej po čase mírně žloutne. Je možné ho míchat s dalšími rostlinnými oleji, vosky a pryskyřicemi a ředit terpentýnovým olejem, pomerančovým olejem nebo dearomatizovaným lakovým benzínem.
Firma Cesta dřeva nabízí na českém trhu přírodní lněnou fermež, což je vlastně vařený lněný olej. Dřevo prý chrání lépe než nevařený lněný olej a také rychleji vysychá.
Lněná fermež je vhodná k použití v interiérech i v exteriérech na nábytek včetně koupelen i kuchyní, podlahy, zahradní nábytek, okna, hudební nástroje či dřevěné lodě. Lze ji použít i do směsí dalších olejů a vosků. Železné předměty chrání před korozí.

připravené směsi jsou nejsnazší pro okamžité použití bez ředění

Dovnitř i ven

Milovníci dřeva znovu objevují i tungový (čínský dřevní) olej, který má právě v Číně tisíciletou tradici používání a je považovaný za jeden z nejkvalitnějších přírodních olejů na ošetření nábytku konstrukcí i podlah. Tungový olej ochrání dřevo uvnitř domu i v exteriéru proti vodě i otěru. Umí vytvrzovat napuštěnou vrstvu dřeva. Rychle vysychá a hodí se i na zatěžované plochy kuchyňských pracovních desek či stolových desek, ale i na podlahy. Snižuje praskání a kroucení dřeva, zvýrazňuje kresbu dřeva a chrání před vlhkostí a špínou. Tungový olej lze míchat s dalšími rostlinnými oleji, vosky a pryskyřicemi.
Chcete-li co nejvíce zachovat přírodní odstín dřeva, vyzkoušejte světlicový olej. Jen minimální ztmavnutí dřeva docílíte i použitím kaméliového oleje, který navíc dobře chrání proti UV záření a pomalu vysychá.
K ošetření dřeva se používá rovněž konopný, terpentýnový, pomerančový, ostropeřcový, teakový, ricinový či parafínový olej.

www.olejenadrevo.cz, www.cestadreva.cz

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Oleje na dřevo

Oleje na dřevo