Šikovné větrání

V zimě znamená větrání okny značné tepelné ztráty. S nedostatkem vzduchu se však zvyšuje vlhkost a tvoří se plísně.

Schéma výměny vzduchu při rekuperaci

Toto dilema může vyřešit rekuperace, která do domu přivádí čerstvý vzduch a ohřívá jej teplem, které odchází. Vydýchaný vzduch, často okořeněný vůněmi z kuchyně, je odveden ven i s pachy. Kvalitní rekuperační zařízení má účinnost zpětného zisku tepla kolem 90 % (pokud je ventilátor stále v provozu). I při největších mrazech zajistí, aby do místnosti proudil předehřátý vzduch o minimální teplotě 18 °C. V letním parnu je naopak možné do místnosti vhánět vzduch ochlazený. Lze přikoupit i čisticí filtry, které jsou schopny zbavit vzduch prachu, pylu a dalších alergenů.

V zateplených domech

Jednotka SolarVenti na střeše domu

V domech v nízkoenergetickém či pasivním standardu je ohřívač tepla v rekuperační jednotce většinou vodní a je napájen z místního zdroje tepla – kotle na pevná paliva, zemní plyn apod. Vzduch se nejprve předehřívá ve výměníku tepla, následně je ohříván odpadním vzduchem v ohřívači vzduchotechnické jednotky.

Účinnost rekuperace klesá se zvyšujícím se průtokem vzduchu a naopak. Závisí i na velikosti teplosměnné plochy výměníku – čím větší, tím lepší. Výrobce nebo prodejce byste se měli také zeptat na hlučnost jednotky, příkon ventilátorů a kvalitu izolace, která by měla eliminovat únik tepla nebo přepravovaného vzduchu (přehled výrobců najdete na portálu TZB–info).

V tradičních chalupách

Problémy s vlhkostí, způsobené příliš utěsněnou stavbou, tradiční chalupy nemívaly. Byly trvale užívané, vytápěné a větralo se v každém ročním období okny. Dnes však snaha o snížení nákladů na vytápění nutí i chalupáře vyměnit stará okna za těsnější typy. Pokud nezvolí jiný způsob provětrávání, jsou pro ně výborným řešením solární panely SolarVenti, které jsou určeny pro jednotlivé prostory (pro 20 m3, ale i 140 m3). Umísťují se na střechu nebo na boky domů na slunečné straně a k odvětrávání i přitápění využívají energie sluníčka. Velmi levný je i provoz rekuperačních jednotek J726, které nabízí, rovněž pro jednotlivé místnosti, firma Pavan. Ty se instalují kamkoliv do stěn stavby.

Text pe, foto archiv firem

Šikovné větrání