Křovinořezy a vyžínače

Rubrika: Dílna, Zahrada

Křovinořezy poslouží při ošetřování trávníku k likvidaci divokého porostu i sukovitého křoví. Lehčí vyžínače zase ulehčí dokončovací práce v těžko přístupných místech okolo stěn, cest a keřů.

Křovinořezy s benzínovými motory Stiga SB 435 a Stiga SB 35 DS

Základem elektrických i benzínových křovinořezů a vyžínačů je ocelová trubka s benzínovým nebo elektrickým motorkem na jednom konci a s hlavou, na kterou se montují řezné kotouče s několika zuby nebo struna, na druhém konci. Když se po startu hlava roztočí na 8 až 10 tisíc ot./min, nylonová struna (obvykle s prům. 1,6 mm nebo 2 mm, případně i zdvojená) se napne odstředivou silou a jako ocelový nůž kosí trávu a náletový porost. Silná struna na rozdíl od malých elektrických strunovek vydrží i náraz na kamínek, silnou větev či jinou překážku.

S motorem za zády

Vyžínače jsou obvykle vyrobeny s ergonomickým a dobře přestavitelným obloukovým držadlem, které tlumí i vibrace motoru. Křovinořezy se silnějším motorem mají rozvidlená (bicyklová) seřiditelná držadla pro obě ruce a zavěšují se na karabinu popruhového závěsu po boku uživatele. Ten při pomalé chůzi kýve před sebou nosnou trubkou křovinořezu sem a tam v šíři jednoho až dvou metrů. Pravá rukojeť má plynovou páku, vypínač motoru a nejnověji i pojistku proti nechtěnému přidání plynu.

Utahování řezného zařízení po nasazení upínací hlavy se strunou

U elektrických vyžínačů stačí jednoduchý aretovaný spínač v dosahu prstu. Hlučnost benzinových křovinořezů se pohybuje v rozmezí 110 – 120 dB, přestože motor a jeho výfuk má uživatel za zády.
Jak vyžínačům, tak křovinořezům nesmí chybět ochranný kryt, kryjící směrem k uživateli strunu nebo řezné kotouče.

Elektrické vyžínače

Absence řvoucího motoru u elektrických vyžínačů je výhodná, protože neobtěžuje hlukem uživatele ani okolí. Vyžínače jsou lehké (2,7 až 4,5 kg) a nosná trubka bývá u nejlehčích strojů na pracovním konci s hlavicí obloukovitě zatočena. Tím, že jsou lehčí než křovinořezy, pracuje se s nimi snadněji ženám a seniorům. Šířka záběru rotující struny se pohybuje od 250 do 380 mm, příkon použitých elektromotorů nepřevyšuje 1000 W. Motory jsou chráněny před přetížením nadproudovou ochranou a strunová hlava koná 7500 až 9000 ot./min.

Většina vyžínačů je vybavena plnoautomatickou hlavou obvykle s 10m struny, která se uvolní při přetržení automaticky odstředivou silou, nebo poloautomaticky poklepnutím běžící hlavicí na pevnější podklad, a nožem na krytu se odstřihne na správnou délku.

Akumulátorové vyžínače

Větší volnost poskytují akumulátorové vyžínače, které nejsou vázány na věčně překážející přípojný kabel zachytávající o stromy a poškozující záhonové květiny. Při neopatrnosti uživatele může také struna snadno kabel přeříznout.

Detail nasazeného nože se 4 hroty s ochranou řezného zařízení

Bezúdržbové výměnné akumulátorové bloky NiCd a NiMH postupně nahrazují lehčí a výkonnější akumulátory s lithiovou technologií (Li-Ion). Ty netrpí samovybíjením ani tzv. paměťovým efektem, který zkracoval životnost akumulátorů. Na jedno nabití vystačí nejméně na půlhodinovou nepřerušovanou práci, během které lze posekat asi 50 plošných metrů přerostlého trávníku. Bosch a Gardena je nabízejí v řadě typů i s prodlužovací (teleskopickou) trubkou a s natáčivou hlavou, která při přetočení o 90° poslouží rotací ve svislé rovině k zástřihu okraje trávníků. Ovládají se spínačem s aretací v dosahu prstu.

K některým modelům dodávají výrobci praktická zaklapávací kolečka, umožňující pohodlnější a přesnější vedení střihu, a také s ramínkem zabraňujícím poškození rostlin a kmenů rotujícím koncem struny. Bezpečnost práce vyžaduje úchyt, zabraňující náhodnému spuštění. Součástí výbavy jsou jednoduché nabíječky s desetihodinovým nabíjecím cyklem. Lithiová technologie umožňuje elektronicky řízeným nabíjením zkrátit jeho dobu pod 1 hodinu.

Lehké motorové křovinořezy

Dvojitá rukojeť křovinořezu umožňuje velmi dobré ovládání stroje. Při práci je nutné mít ochranné brýle

S hmotností okolo 6 kg jsou motorové křovinořety poháněny ekologicky čistými, i když poměrně hlučnými dvoudobými nebo čtyřdobými benzínovými motory s výkonem od 0,7 do 1 kW. Hlava s úhlovou převodovkou bývá otočná o 45° doleva i doprava, což usnadňuje práci na svazích. Aretační tlačítko umožňuje snadnou výměnu vyžínací strunové hlavy za vyžínací nebo řezací kotouče. Některé křovinořezy jsou vybaveny dělenou hřídelí, umožňující bezproblémovou přepravu v zavazadlovém prostoru osobního auta.

S plnou nádržkou vydrží při spotřebě 0,2 litru/hod. pracovat nepřetržitě až 60 minut. Nejmenší vystačí s obloukovým antivibračním držadlem na nosné trubce, výkonnější mají rozvidlenou ergonomickou rukojeť s plynovou páčkou, usnadňující výkyvný pohyb při práci. Ty už se ale zavěšují k rameni uživatele na řemenový postroj, v němž se jednotlivé značky (nejčastěji Stihl, Stiga, Honda a Oleo-Mac) liší.

Motorové kosy

Křovinořezy označované jako motorové kosy se silnějšími motory o výkonu 1,3 až 2,1 kW a šířkou záběru 250 až 350 mm slouží pro sečení přerostlé trávy, k vyžínání kopřivišť a náletových porostů. Pro chalupáře jsou zajímavé zejména typy, které se s připojením zakoupeného adaptéru dají použít i jako záhonový kultivátor, tyčový plotostřih nebo vyvětvovací řetězová pila.

Rukojeť s ovladači – vypínačem motoru nahoře, akcelerační pákou vlevo a zajištěním akcelerační páky vpravo

Zavěšují se řemenem na rameno či do postroje z příslušenství. Rozvidlená ergonomicky tvarovaná spodní rukojeť umožňuje fyzicky méně náročné a bezpečné ovládání i v členitém terénu. Řezný nástroj vede uživatel stále kolmo před sebou místo toho, aby musel při chůzi tělo nezdravě natáčet. Konstruktéři pamatují na zdraví uživatelů také antivibračními systémy na držadlech i v pohonu, které je chrání od vibrací a otřesů přenášejících se do rukou.

Dvoudobé nebo čtyřdobé benzínové motory jsou zkonstruovány tak, aby mohly pracovat v jakémkoliv náklonu. Trend vede zřetelně ke dražším čtyřtaktům OHC s minimální spotřebou (nejvýše 0,5 litru benzínu Natural za hodinu). Výkon i životnost těchto motorů se zvyšuje použitím pístů se dvěma pístními kroužky a kovanou klikovou hřídelí. Jsou také vybaveny tlumičem výfuku a katalyzátorem, čímž oproti původním dvoutaktům snížily emisy škodlivých zplodin o 80 %.

K nastartování i po delší přestávce stačí opravdu jen zatáhnout za startovací šňůru. To se má ale dělat zásadně na rovném místě, nejlépe na kratším prknu položeném na zem. I když podle propagačních materiálů „jenom šeptají“, testy ukazují, že všechny překračují zdravotními normami přípustnou hladinu hluku 85 decibelů. Bohužel jen některé návody k obsluze proto správně upozorňují na to, že práce s kosou či vyžínačem nemá trvat déle než 60 minut a má být přerušována přestávkami po 10 minutách.

Multifunkční křovinořezy

Startování motoru křovinořezu Stiga SB 35 DS je velmi snadné

Ve snaze rozšířit využitelnost a zmenšit nároky na ukládání nářadí se zásluhou společností Stihl a Solo objevují multifunkční křovinořezy. Jejich základem je spolehlivý, technicky „vypiplaný“ benzínový motor v několika výkonnostních třídách, ke kterému lze kromě základní verze křovinořezu nasadit patentovanou rychlospojkou až desítku různých nástrojů – vyžínač, zarovnávač okrajů trávníků, půdní frézu, řetězovou vyvětvovací pilu, plotostřih, zahradní fukar, zametací kartáč nebo válcový čistič. Kombinářadí je tak využito téměř po celý rok a zabírá při uskladňování minimum místa, protože až deset různých pomocníků vystačí jen s jediným motorem!

Vyzkoušeli jsme

Měli jsme možnost vyzkoušet si, jak se pracuje s benzínovými křovinořezy Stiga SB 435 a Stiga SB 35 DS. Prvně jmenovaný s motorem Honda o obsahu 35 ccm má objem nádrže 1,2 litru, váží 6,5 kilogramu a stojí 11 990 Kč. Dvojitá rukojeť se drží velmi dobře a všechny ovladače jsou pro pohodlnou manipulaci umístěny na pravé rukojeti. Jeho výhodou je malá spotřeba pohonných hmot, zhruba o 30 % méně než srovnatelné 2-taktní stroje, produkuje také výrazně méně exhalací. Se strojem se pracuje dobře i v náročnějším terénu.

Stiga SB 35 DS má obsah motoru 33 ccm, objem nádrže 0,8 litrů, váží 8 kg a stojí 9 990 Kč. Také tento stroj je velmi dobře ovladatelný, vyvážený a dvojitá rukojeť má ovladače na pravé straně. Startovací systém je nenáročný a bez větší námahy umožňuje uvést motor do chodu. Výměna řezacích zařízení je jednoduchá a snadná.

Praktický popruh výrazně ulehčuje manipulaci s křovinořezem

Oba křovinořezy mají velmi dobré odpružení vibrací a jsou vybaveny strunovou hlavou, 4-zubým kotoučem a praktickým pohodlným popruhem. U těchto strojů není možné z bezpečnostních důvodů použít řezací zařízení ve tvaru kruhové pily.

Celkově lze oba křovinořezy hodnotit jako dobře ovladatelné, s dostatečně výkonnými motory. Při dodržení všech předpisů uvedených v návodu k obsluze je práce s nimi bezpečná. Jsou vhodné pro řezání vysoké trávy i trávy rostoucí podél cesty, okolo záhonů, keřů a kmenů stromů.

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: IVAN POLTAVEC

Uložit

Křovinořezy a vyžínače