Tavná pistole

Rubrika: Dílna

Ještě nedávno tak trochu exotické nářadí už dnes získalo oblibu nejen u milovnic domácích rukodělných výrobků, ale i mezi profesionálními řemeslníky.

Tavná pistole je užitečné zařízení, které lze popsat jako chytrý, přesný a bezpečný dávkovač roztavené lepicí hmoty. Dávkovač může být různě velký a tvarovaný nejčastěji jako zmíněná pistole s držákem ve tvaru T, ale také jako obdoba robustního psacího pera. Do zařízení se vkládají lepicí tyčinky různých průměrů, uvnitř pistole či pera se po zapnutí díky vysoké teplotě část tyčin­ ky nataví a stiskem spouště se pak otvorem v dávkovacím lepicím hrotu nanáší na slepovanou plochu.

Rozdíl mezi nejlevnějšími výrobky kolem stokoruny a profesionálními přístroji za několik tisíc spočívá ve výkonu, možnosti nastavení různé výšky teplot, komfortu ovládání či konstrukčních detailech, které dovolují přesné dávkování bez odkapávání a potřísnění okolí lepené plochy. Pro vytváření a zdobení rukodělných výrobků z papíru, modelařinu či výrobu nejrůznějších drobných dekorací potřebujete spíše menší a méně výkonnou pistoli. Pro každodenní lepení lišt a lamel při podlahářských pracích nebo sestavování kuchyní či instalacích oken a parapetů je nutné vybírat v kategorii dražších a výkonnějších pistolí s robustní konstrukcí a dostatečnou výdrží.

K čemu jsou tavné pistole

Jak už jsme se zmínili, tavná pistole je vlastně chytrý dávkovač účinného lepidla, které vytváří rychle tuhnoucí a velmi pevné spoje. Toto nářadí využijete tedy pro různé opravy v domácnosti, k nimž byste jinak potřebovali lepidlo vhodné na ten či onen materiál. Příslušnou dávkou kapek roztaveného plastu slepíte papír, dřevo, kůži, porcelán i keramiku, ale i plasty, kov, sklo a různé kombinace materiálů. Pomocí pistole a nataveného plastu však můžete i spárovat, upevňovat předměty na stěny, ale také vytvářet dekorativní struktury a plastické reliéfy z obarvených lepicích tyčinek či tyčinek se třpytkami.

Pistolí lze dávkovat jednotlivé kapky a vytvářet tak bodové spoje, ale také můžete roztavené lepidlo nanášet na větší plochy. Tekuté, za tepla nanášené lepidlo z lepicí pistole přilepí materiál během několika sekund.

Do různých pistolí různé tyčinky

Na trhu je v současné době přinejmenším několik desítek typů tavných pistolí, je tedy třeba přizpůsobit zvolenému typu i výběr lepicího materiálu, tedy tyčinek. Ty se zasouvají do zadní části pistole a vzhledem k jejich různým rozměrům a délkám je při jejich nákupu nutné znát odpovídající typ pistole a potřebný rozměr tyčinky. Obvykle je seženete buď po jednotlivých kusech, nebo v ekonomicky výhodnějším balení, například po deseti kusech.

Barevné tyčinky nebo náplně s dekorativními efekty využijete spíše pro dekorování, zajímavě se dají kombinovat například se sklem a výsledné efekty jsou téměř nezničitelné. Rozhodně se nemusíte bát snadného odloupnutí či smytí, pokud použijete dekorativní tavné tyčinky například ke zdobení květináčů nebo jiných ozdobných předmětů, které pak musí vydržet působení povětrnostních podmínek na dvoře či v zahradě.

Tavné lepicí tyčinky se však liší i materiálovým složením, takže můžete náplň do pistole vybírat například podle požadované pevnosti a tepelné odolnosti spoje. Lze tak volit mezi lepidly, která umožňují vytvoření rozebíratelného nebo naopak zcela pevného spoje. Materiál si můžete zvolit i podle požadované tepelné odolnosti lepeného spoje. V extrémním případě by tedy teplota, kterou je spoj zatěžován, neměla překročit tavicí teplotu lepidla. Jinak by spoj při zahřátí samozřejmě opět povolil.

Běžná lepidla pro tavné pistole mají obvykle po zaschnutí mléčně bílou barvu, zasychají velmi rychle a po vytvrdnutí je lze brousit a opracovávat. Různé rozměry trysek umožňují nanesení velmi tenké a jemné vrstvy lepidla, ale i větší množství lepicí hmoty, která může posloužit jako mimořádně pevná a stabilní výplň dutin či prasklin.

Jak s pistolí pracovat

Před začátkem lepení vsuneme do pistole tyčinku s lepidlem. Nová tyčinka s lepidlem se do pistole vkládá ještě před úplným spotřebováním té původní.

Po zapnutí pistole je třeba počkat zpravidla několik minut, až se lepidlo roztaví. Aby začala pistole dávkovat lepidlo, potřebuje se rozehřát v místě nasazení trysky na hrdlo. Pistole je připravena k lepení v okamžiku, kdy spoušť reaguje, posouvá natavenou tyčinku a dávkuje lepidlo (což před roztavením lepidla nelze), nebo signalizuje připravenost světelnou diodou. U některých pistolí můžete využít možnosti přepínání mezi různými teplotami tavení. To se hodí při odlišných způsobech použití pistole. Časem sami zjistíte, jaká teplota je vhodná pro přesné dávkování bodových spojů nebo nanášení dekorativních proužků či lepení větších ploch.

Komfort práce zvýší stojánek, na který je možné pistoli v pauzách mezi lepením odložit. Pokud pistole stojánek nemá, odkládejte zahřátou pistoli na nehořlavou podložku tak, aby horká tryska nepoškodila lepený předmět nebo vám nepopálila prsty. Některé pistole mají trysku částečně chráněnou silikonovou manžetou, která případnému popálení zabraňuje. Při odkládání v pauzách mezi prací by měla být pažba pistole vždy výš než tryska, aby lepidlo nezateklo do mechanismu zařízení.

text: Richard Guryča
foto: archiv firem

Tavná pistole

Tavná pistole