Sádrokartonové a dřevité desky

sjednocení stropu sádrokartonem

Chcete-li sjednotit plochy stěn a stropů, je sádrokarton jedním z dobrých řešení. Foto: Shutterstock

Stavební či konstrukční desky mají široké použití. Jde o pevné lisované desky, jejichž základem je karton, třísky, hobliny či dřevitá vlna a pojivem sádra, cement nebo lepidlo.

Budování obytných prostor na půdě je příkladem, na němž se dají demonstrovat nejen výhody sádrokartonu, ale i jiných typů stavebních desek, mezi nimiž dominují zejména OSB desky. Lze je snadno řezat, vrtat, upevňovat k nosné konstrukci, povrchově upravovat a neprodyšně spojovat do větších ploch pomocí spojů na pero a drážku nebo tmelů a pásek. Od věci není ani jejich hmotnost, snadno je vynesete do patra.

Stavební desky mohou i do vlhka

Na trhu je lehkých stavebních desek celá řada a různá technologie jejich výroby je předurčuje k použití do běžných podmínek, ale i do vlhka, nebo dokonce do míst vyžadujících zvýšenou nosnost. Spolupracujete-li na stavbě s projektantem, měl by vám správný typ materiálu doporučit. U svépomocných prací to může být složitější, protože například sádrokarton se obecně nedoporučuje do vlhkého prostředí, ale existují typy desek, které tam použít můžete.

osb deska

OSB desky jsou součástí konstrukcí dřevostaveb, ale někdy je lze použít i jako zajímavý pohledový obklad. Foto: Shutterstock

Stejně tak je dobré vědět, že např. oblíbené OSB desky se prodávají v různé tloušťce a také ve variantě určené pro spojování na pero a drážku. To je při práci s nimi velká výhoda, ať už desky montujete ve svislé, nebo vodorovné poloze. Ty bez pera a drážky zase vyjdou levněji a je lepší mít je k dispozici v případě, že z nich potřebujete nařezat různé konkrétní tvary a třeba i malé kusy, trojúhelníky, šablony do oblouku atd. Jde to snadno, ale bylo by zbytečným plýtváním používat takto desky s perem a drážkou.

Obecně se stavební desky do vlhkého prostředí nedoporučují, ale některé typy použít lze

Povrchové úpravy stavebních desek

Všechny typy stavebních desek lze opatřit různou povrchovou úpravou. OSB desky se montují i jako pohledový obklad, pokud to s daným typem stavby souzní. Povrch desek se v těchto případech obvykle brousí (nebo se prodávají broušené). Lze je však i obkládat mozaikou nebo keramickými obkládačkami s použitím flexibilního lepidla, můžete na ně „natáhnout“ lepidlo na perlinku nebo experimentovat s různými dekorativními omítkami.

Povrchová úprava sádrokartonových desek je dnes standardem pro každého zedníka. Používá se tmel, sádrové omítky a ve finále přebroušení do hladka, ale s příliš rovným a dokonalým povrchem lze v případě potřeby rovněž pracovat, v ideálním případě vhodně vybranou dekorativní omítkou. Nejsnadněji se dají klasicky zednicky upravovat desky s příměsí cementu (Fermacell, Cetris) a vždy je u těchto ne zcela soudržných typů povrchů vhodné pracovat s kvalitním adhezním můstkem.

Typy stavebních desek

  • Sádrovláknité
  • Cementotřískové
  • Dřevoštěpkové
  • Sádrokartonové

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Sádrokartonové a dřevité desky